340 in 't leven geroepen; doorslaande bewijzen, dat zij deze zaak steeds zéér ter harte namen, en óók, hoe moeielijk eene goede, afdoende regeling is te maken. Deze moeielijkheid ontstaat uit de omstandigheid, dat het Regle ment v. Krijgst., betreffende deze plaatsing, weinig of niets voorschrijft. Eerst in het jaar 1848 werdenbij circulaire van het militair departement dd. 15 Februari No. 1 dienaangaande eenige vaste voorschriften gegeven door den provisioneelen kommandant van het Indische leger, generaal-majoor van der Wijck. Alstoen werd o. a. bepaald le. De man, die in den loop van zijn en- of reëngagement voor de lste maal in de 2rïe kl. geplaatst wordtzal ten minste 4 maan den daarin moeten verblijven. Yoor de 2cle maal daarin komende 6 maanden. 3tle 9, en voor de volgende keeren 12 maanden. 2e. Aan de plaatsing in de 2(le kl. is consignement en het doen van extra-corveën verbonden, behoudens de hieronder volgende be paling. 3e. Wanneer de man 3, 4, 6 of 8 maanden, naarmate hij voor de lste, 2Je, 3(le of volgende keeren in de 2(ic kl. geplaatst is, zonder belangrijke straffen zal zijn gebleven (ter beoordeeling van den komp.-kommandant)zullen de laatste maanden des bepaalden termijns als proeftijd worden beschouwd. Gedurende dien tijd zal hij niet meer geconsigneerd zijn, en geene extra-corveën meer behoeven te doen. 4e. Wanneer de man zich gedurende den proeftijd niet straf schuldig maakt, zal hij uit de 2de kl. worden ontslagen. 5e. Maakt hij zich gedurende den proeftijd strafschuldig, dan zal hij weder voor 2 maanden, aan de strengere bepalingen van den straf-cursus worden onderworpenom, na ommekomst van dezen termijn en bij goed gedrag, weder in den proeftijd over te gaan. Oppervlakkig beschouwd, regelde deze circulaire alles, doch '/au fond" deed zij dit niethiervan gaven de later uitgevaardigde alg. orders dan ook de duidelijkste bewijzen. Wat wij in die circulaire vooral missen, en wat nog niet is voor geschreven heeft betrekking op punt 4 en 5de uitdrukking //strafschuldig" is, o. i. te onbepaald en geeft een te ruim veld aan verschillende opvattingende een kan houdt hij zich stipt aan de letter den man bij elk vergrijp twee maanden in den strengen cur sus terugplaatseneen ander kan er anders over denken en heeft

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 347