eeue ruimere opvatting van het woord: //strafschuldig"; daarom wen- schen we dat dit beter geformuleerd werddoor b. v. te be pa en dat hieronder moest worden verstaan //bestraffing bij zware overtre dingen, waarvoor een' ander soldaat cachot- of provoost-straf zoude worden opgelegd." Punt 1 geeft ook aanleiding tot verschillende uitleggingen; de woorden //ten minste" geven latitude, om den man langer dan 4, 6, 9, of 12 maanden in de kl. te laten doorbrengen, vooral met het oog op punt 3, waar gesproken wordt van: //belangrijke straf fen." Een komp.-kotnmandant heeft derhalve het volste recht om een soldaat, die b. v. voor de lste maal in den strengeren straf-cur- sus geplaatst is en die één- of tweemalen met provoost is gestraft geworden, niet voor te dragen tot: //op proeftijd-stelling", al zijn de drie maandenzonder eenige interruptiedoor dezen in de 2de kl. doorgebracht. In den regel geschiedt dit echter nietheeft de man geen riet slagen ontvangen, dan kan hij op zijn' vingers uitrekenen, wanneer hij zal ontslagen wordende bepaling//ter beoordeeling van den komp.-koinmandant" had er dus best uit weggelaten kunnen worden. Wij vinden die bepaling trouwens zeer goed, mits ze overal kon worden opgevat, zooals wij bedoelen, of liever: indien werd voorge schreven, dat ze zóó moest worden uitgelegd en toegepast. Het plaatsen in den //proeftijd" en terugstellen ui den strenge ren cursus gaven en geven nog steeds aanleiding tot uiteenloopende opvattingen. Sommigen zeggen dat de manals hijna zijne terugstelling in den straf-cursus, weder op nieuw op proeftijd komt, alsdan hierin slechts nog zooveel tijd moet verblijven, als er overbleef op het oogenblik zijner terugplaatsing; b. v. een man is op 1 Januari voor de 2<te maal in de 2de kl. geplaatst, komt op proeftijd I Mei, en wordt 1 Juni voor twee maanden in den strengeren straf-cursus, terugge plaatst, daaruit ontslagen, en komt op nieuw op proeftijd 1 Augustus: Zij, die redeneeren, zooals we hierboven aangaven, zeggen nu- De man was van 1 Mei tot 1 Juni op proeftijd, dus ééne maand van de twee, die hij hierin moest doorbrengen, van 1 Juni tot 1 Augustus rekent niet, alzoo heeft hij nog ééne maand proeftijd te goed- Zoo redeneeren wij echter niet; wij gelooven dat het de bedoe ling isden man op nieuw den gestelden proeftijd in zijn geheel te doen doorloopen, in het onderhavige geval alzoo nog weder twee maanden. 341

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 348