345 van het Regl. v. Krijgst."; en toch vreezen wijdat de a. o. No. 124 van 1871 oorzaak zal kunnen zijn, dat nu wèl rietslagen zul len worden opgelegd, vooral bij terugstelling in de 2de klasse. Wij zijn nog niet ten einde van onze litanie der verschillende opvattingen; uiteenloopend zijn die ook daar, waar zich het geval voordoet, dat de man, in de 2de kl. van mil. disc, geplaatst, een zwaar delict pleegt, waarvoor hij met rietslagen wordt gestraft. Vrij algemeen brengt men den tijd, vóór het ontvangen der riet slagen in de 2de kl. doorgebracht, niet in rekening. Een man, b. v. voor de 3de maal in de 2de kl. geplaatst, en in de 5de maand rietslagen krijgende, moet op nieuw beginnen met den vollen vastgestelden termijn, in dien cursus door te brengen. Sommigen echter willen de rietslagen hierbij doen vervallenom dezelfde reden als is aangegeven bij de terugstelling in den stren- geren slraf-cursus uit den proeftijd, en wenschen den termijn al léén te verlengen. Wij deelen geen der hier genoemde gevoelens, van No. 1 niet, omdat hieraan o. i. verbonden is het denkbeeld van dubbele straf voor één feit. Van No. 2 niet, omdat er krachtige, gevoelige middelen noodig zijnom den manin de 2de kl. geplaatst, tot zijn plicht te brengen, anders toch zou het zijn het aankleven van het denkbeeld van af schaffing'der rietslagen, en zulk eene zienswijze deelen wij nog niet Gestraftstreng gestraft moet er wordenwanneer manschappen t in den strengeren cursus geplaatst, ongevoelig en onvatbaar voor verbetering toonen te zijn; daarom zijn wij er voor, om den Eu- ropeeschen soldaat, wien 1 of 2 malen rietslagen zijn toegediend, niet op nieuw den straf-cursus te doen doorloopen, om hem later wellicht nóg eenige malen die straf te moeten opleggenmaar hem naar Klatten te zenden, als een gevolg der ondergane bestraffingen, welke hem onwaardig hebben gemaakt, met de andere militairen om te gaan, en wenschen we, ook daarom, zulk eene inrichting voor de inlandsche soldaten. Bestoud er eene goede cellulaire opsluiting, dan zou die kunnen worden toegepast, doch voor inlanders blijft dit toch altijd een halve maatregel. 't Is te voorziendat men nuvooral met het oog op den inhoud der alg. ord. No. 52 van 1871spoediger tot eene plaat sing bij het detachement te Klatten zal overgaan, en dit zal onge twijfeld een' heilzamen invloed uitoefenen.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 352