Voor den nog niet geheel verharden soldaatbezit het woord Klatten nog iets huiveringwekkends, aan dien naam verbindt hij onwillekeurig dien van'/Rotting" en hiervoor heeft hij toch steeds eenig respect! Hoe komt het toch, dat in deze zoo gewichtige aangelegenheid de opvattingen en toepassingen zoo zeer uiteenloopen Het antwoord op deze vraag ligt voor de hand. Die verschillende opvattingen zijn de natuurlijke, onvermijdelijke gevolgen van niet wettelijk voorgeschreven bepalingendie door ons, als administratieve overheden, omdat ze van het legerbestuur uitgaan, toch moeten worden opgevolgdze mogen en moeten ech terdit herhalen wij nimmer in aanmerking komen zoodra wij als rechters optredendan moet en mag de wet alleen onze gids zijn nu wettelijke voorschriften ontbreken, en het groot aantal Alg. ord. en circulaires zelfs ons niet genoegzaam voorlicht, moeten gezond verstand en rechtvaardigheid beslissen Toetsen wijtot staving van onze meening«dat de voorschiftem betreflende plaatsing en terugstelling in de 2de klasse, en het op proeftijd stellen, niet wettelijk zijn", die voorschriften eens aan de bepalingen van het Regl. v. Krijgst.; nemen wij hiervoor het voorge- schrevene door den generaal-majoor van der Wijk bij circ. dd. 15 Februari 1848 No. 1. Sub. 1. Hier vonden we al aanstonds, vaststelling van termijnen, waarvan het Regl. van Kr. niets spreekt, daarom ligt er ook iets «onbepaalds" in opgesloten, de woordjes: «ten minste" duiden zulks voldoende aan. Sub. 2. Bevat eene dubbele straf en is geheel in strijd met art. 31 R. v. K., dat artikel zegt niets van consignement of van extracorveën. Sub. 3 en 4. Spreken van proeftijd, het R. v. K. zegt hiervan geen woord. Sub. 5. Handelt over: //het op nieuw in proeftijd stellen," ook hierover zwijgt het R. v. K.alsmede over terugplaatsing in den strengeren straf-cursus. We zien dus, dat er veel afwijkingen bestaan en dat wettelijke bepalingen zeer noodig zijnnu raakt men als 't ware verward in die massa voorschriften, welke reeds dagteekenen van vóór het jaar 1837. (Zie alg. ord. No. 4 2 van genoemd jaar, vervolledigd door de a. o. v. 1841 No. 4 6 en rescript van het milit. dep4, dd. 25 October 1858 No. 35.) 346

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 353