347. Bij de hiergenoemde orders werd voorgeschreven, 'dat van militai ren, voorzien van het metalen kruis, de medailles van de citadel van Antwerpen of den oorlog op Java, alsmede van vreemde en Krim-medail- les, in de 2ie klasse van mil. disc, geplaatst wordende, door de korps-chefs die eere-teekenen met brevetten moeten worden ont nomen om later aan hen te worden teruggegevenzoo zijwegens verbeterd gedrag, worden ontslagen. (Dit moet ook geschieden, zoo zulke militairen naar Klatten worden gedirigeerd en van ddar terugkeeren.) Doelmatige bepalingZij is voor den mandie nog eenig eergevoel bezit, een spoorslag om zich spoedig te beteren, ten einde dan ook de hem ontnomen medaille terug te bekomen. Bespreken we nu de voornaamste uitgevaardigde bepalingen, de 2ae klasse betreflende. In verband met de a. o. v. 1832 No. 4 11, werd, bij a. o. v. 1849 No. 2 7 ten opzichte der soldaten van medailles voorzien, nog het navolgende voorgeschreven //Manschappen, die de medaille van trouwen dienst hebben, mogen niet in de 2e kl. worden geplaatst, dan wanneer zij ten minste 3 malen in den loop van één jaar cachot- of provoost-straf hebben ondergaanzijdie deze medaille niet hebbenkunnen geen aan spraak maken op deze gunstige bepaling." Bij a. o. v. 1869 No. 63 werd hierin eene wijziging gebracht, en bepaald, dat het bovenvermelde slechts van toepassing behoort te zijn bij plaatsing in de 2e kl. voor de eerste maal, in den loop van een en- of reëngagement. Uit deze bepaling kunnen wij lezen »De man, die in 't bezit dezer medaille is, erlangt daardoor als ware een' vrijbrief om zich een paar malen méér liederlijk aan te stellen, dan hij die geen medaille heeft." Die lezing voldoet ons niet; wij wenschen door den man, die de medaille van trouwen dienst op zijn borst draagt, liever het voorbeeld te zien geven van oppassendheid en onderwerping aan de krijgstucht; die medaille moet hem eene zekere zedelijke verplichting opleggen om zich beter te gedragen dan de anderen, en mag hij, volgens onze zienswijze, nimmer het voorrecht genieten, zich eenige malen meer b. v. aan dronkenschap te kunnen overgeven. Bij alg. ord. v. 1842 No. 3 werd voorgeschreven dat, bij rayons-

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 354