351 Bij terugkeer zal No. 1 dierhalve slechts ééne maand behoeven in te halen, No. 2 daarentegen 6 maanden straf-cursus en ééne maand proeftijd't verschil is nog al opmerkelijk 't Is waar, men moet bij de strafbepaling de positie van den man in aanmerking nemen, of hij oud soldaat of rekruut is, en ook zijn doorgaand ge drag, en zou 't dus, abstract genomen, billijk zijn, dat hij, die foor de 3de maal in de 2de kl. is geplaatst, bij terugkeer ook zwaar-, der gestraft werd, doch o. i. zal 't verschil soms te groot zijn Wij zagen het uit het aangehaalde voorbeeld. Rationeel zouden wij 't vindenzoo de bepaling letterlijk werde opgevat, d. i.den tijd, in straf-cursus en proeftijd doorgebracht, vóór de veroordeeling, in rekening brengen. De aanschrijving van het Dept. v. Oorlog schijnt deze bepaling alleen van kracht te verklaren bij overtreding van art. 193. Grim. Wetb., doch zou dit wel de bedoeling zijn? Hoe moet er gehandeld wordenals een man in de 2de klasse van mil. disc, geplaatst voor een ander feit b. v.//insubordinatie", met detentie gestraft wordt en daarna bij zijn korps terugkeert Ge noemde missive zegt hiervan nietsen toch verklaart zij de circulaire en missive van het Milit. Dept. welke deze aangelegenheid ook be handelden, als te zijn vervallen; door deze vervallenverklaring of intrekking, zou men 'ter voor kunnen houden, dat de bepaling in kwestie moet worden opgevolgd, niet enkel bij overtreding van art. 193 Crim. Wetb., maar ook bij elk ander vergrijp, waarvan de manj in de 2de klasse geplaatst, met detentie zal worden gestraft; doch dit is niet aangegeven. Bij circ. van den hoofd-int. der Mil. adm. v. 4 November 1863 No. 10, circ. van het Mil. Dept. dd. 13 September 1865 No. 30 en rescript hoofd-int. van 17 Maart 1868 No. 1732/B werd voor geschreven: dat het hospitaalpersoneel niet in de 2de klasse v. Mil. disc, mocht worden geplaatstkomt het hiervoor in aanmerking dan moet het tot ontslag bij die dienst worden voorgedragen. Deze bepaling vonden wij goed zoo lang het bedienings-personeel van den hospitaaldienst nog niet bij de geneeskundigen dienst was over gegaan sedert 1 Juli 1871 (a. o. v. 1871 No. 44) is dit echter het, geval en zijn, van af dien datum, de geneeskundige chefs der zieken gestichten tegenover het bedieningspersoneel opgetreden als kompagnies- en korps-kommandantenen straffen dus ook. Wij kunnen hiermede niet volkomen instemmen, we zijn van

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 358