Deze mitrailleur, hoewel anders wel het voorkomen hebbende van een soliede en deugdelijk oorlogswapen, was echter blijkbaar met weinig zorg vervaardigd. Aan het bestaande voornemen om eene vergelijkende proef te ne men, kon geen gevolg gegeven worden wegens gemis van eene vol doende hoeveelheid munitie voor den Fr. mitrailleur. Uit dien hoofde werd besloten eerst die van de HH. Christophe en Montigny in te schieteno. a. ter bepaling der vereischte opzethoogtenen eerst daarna, onder zooveel mogelijk gelijke omstandigheden, met beiden eenige schoten te doen, hoofdzakelijk met het doel om te zien, of de ïransche mitrailleur met de zooveel zwaardere lading en projectiel vooral op de groote afstanden beduidend betere uitkomsten zou geven dan de andere. Niettegenstaande de uitwerking van laatstbedoelden mitrailleur de verwachting overtrof, en deze voor zoover bekend met een klein verschil in kaliber onveranderd bij het Oostenrijksche leger is aan genomen, kwamen bij de proeven nog herhaaldelijk storingen in het mechanismus voor, die eene snelle bediening niet zelden belemmer den, waaronder de voornaamste was, het klemmen van de patroon- houderplaat zoodat die niet met de hand kon worden uitgenomen en wel ten gevolge van het indringen van enkele slagdopjes in de hoedjes der patroon. Wijders was bij de gebezigde lichte affuit het recul in den regel belangrijk genoeg, om na elk salvo tot het ver beteren der richting te verplichten. Of deze gebreken te verhelpen zijnzal later de ondervinding moeten leeren. Bij de eerste schoten met den Franschen mitrailleur bleek aan stonds dat de munitie zoo slecht geconfectionneerd wasen er diens volgens zooveel gasontsuapping plaats vond, dat de proef onmiddellijk gestaakt moest worden. Sedert is de zaak niet op nieuw in behandeling genomen, en zal dit, volgens ontvangen mededeelingwegens andere meer spoed ver- eischende proefnemingen ook vooreerst niet het geval zijn. Ofschoon ik, na al hetgeen ik van de mitrailleurs gezien en ge lezen hebomtrent de waarde van dat wapen voor Indië geen zeer hooge verwachting heb, zijn de tot dus ver genomen proeven niet voldoende geweest, om daarop een bepaald oordeel te durven gronden. 360

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 367