363 dat uit de 2e klasse ontslagenen weder spoedig den ouden weg opgaan. Doelmatiger zou het daarom zijndat den kompagnies-kommandan- ten werd toevertrouwd te beoordeelenwanneer de man wederwaar dig zou zijn tot de gewone klasse van militairen te worden terug gebracht, of, zoo hij afzonderlijk logeerde, wanneer hij in de koin- pagnie kon terugkeeren; geen tarief, geen vaste tijdsbepaling van ontslag; dat is o. i. ook volgens den geest van het Regl. v. K. Bij een stelsel als het thans opgevolgde, kan men den man on mogelijk ontslaan wegens «verbeterd gedrag", en zóó moest het toch zijn, maar alleen wegens «expiratie van straftijd." Wij zouden de volgende regeling doelmatig achten: a. Bij de le plaatsing in de 2e klasse, 3 maanden proeftijd; krijgt de man, in proeftijd zijnde, rietslagen, dan dien tijd nog met ééne maand verlengen; eene volgende maal met die straf gestraft wordende, zal de verlenging twee maanden, dus de proeftijd in 't geheel dan vijf maanden moeten worden; maakt hij zich dan weder aan een vergrijp schuldig, waarvoor hem rietslagen moeten worden toegediend, dan moet men hem voordragen voor eene plaatsing te Klatten. Wij gelooven, dat men door deze wijziging met méér zekerheid zou kunnen zeggen, dat de man zich gebeterd heeft en met billijk heid verdient, tot de klasse van gewone militairen terug te keeren zoo hij zich gedurende den proeftijd goed heeft gedragen; nu, wij herhalen zulks, kan men dit niet zeggen! b. Bij eene tweede plaatsing in den strengeren straf-cursus, den proeftijd stellen op 4 maandendaarin zijnde en rietslagen ontvan gende, dien tijd verlengen, de le maal 2, de 2e maal met 4 maanden; voor de 3e maal rietslagen moetende krijgen, hem naar Klatten opzenden. Van eene plaatsing voor de 3e maal in de 2e klasse moest nim mer sprake zijn. Hiervoren hadden we enkel Europeesche militairen op 't oog; voor Inlanders zouden wij dezelfde regeling willen toepassen, doch toelatendat deze voor de 3e maal in de 2e klasse geplaatst werden, en dan den proeftijd stellen op 6 maanden; alsdan riet slagen ontvangende, dien tijd verlengen: voor de le maal met 3, voor de 2e maal met 6 maanden.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 370