364 Voor de 3e maal rietslagen ontvangende, tijdens de eerste, tweede of derde plaatsing in de 2e klasse, moest hij uit de gelederen worden verwijderdorde en tucht moeten er onder lijdenzoo zulke lie derlijke sujetten, die zelfs geen vrees voor den rotting gevoelen, en bij wie elk greintje eergevoel ontbreekt, met hunne krijgsmak kers blijven omgaaneen drietal zulke soldaten bij eene kompagnie is voldoende om haar gedeeltelijk te démoraliseerenafzondering is voor hen nog méér wenschelijk dan voor de Europeanen. Als regel wilden wij voor hen aannemennu eene inrichting als te Klatten niet bestaat, en zij ook met hunne oppassende kameraden in één locaal logeeren, ze langer in de 2° klasse te doen verblijven, zoo hun rietslagen werden toegediend, en wel: Voor de le maal rietslagen (niet op proeftijd zijnde) twee maanden 2e u n n vier Deze regeling zouden wij ook op de Europeanen willen toepassen. Wellicht wordt met betrekking tot de inlanders hiertegen ingebracht: 1. Dat de meesten hunner niet wegens wangedrag in de 2e kl. geplaatst worden, 'tis meestal ten gevolge van «goedverkoopen"; 2. dat door de toepassing van ons denkbeeld, het leger spoedig incompleet zou worden 3. dat aan ons idee verbonden is: «dubbele straf" voor één feit. Het eerste argument houdt, volgens onze meening, geen steek; «goedverkoopen" toch kwalificeeren wij te zijn: «wangedrag"; het tweede mag geen beletsel zijn, oin noodige verbeteringen in te voeren 't is beter, een paar honderd slechte soldaten minder in de gelede ren te hebben, dan gevaar te loopen, dat nog een grooter aantal hun liederlijk voorbeeld zal volgen; in dezen tijd vooral, moet het kaf van 't koren worden gescheiden, er is een krachtig ge neesmiddel noodig, om de krijgstucht te genezen van de kwaal, waarmede zij bezocht is, en zachte doctoren maken altijd stinkende wonden! Wat betreft de derde tegenwerping, deze is juist! doch dubbele straf is hier noodig, er moet een betere maatstaf bestaan voor het ontslag uit de 2<> klasse, omdat, wij kunnen dit niet genoeg herhalenzulks geschieden moet na ommekomst van den gestelden termijn niet alléénmaar ook bij goed gedrag, en wij gelooven dat de door ons voorgestelde maatregelen voor het laatste vereischte, voldoende waarborgen opleveren en beantwoorden aan de eischen van recht en billijkheid; hetgeen wij, van de thans bestaande bepalingen, niet durven zeggen. Een man toch die b. v. voor de le maal in de 2C klasse is geplaatst, en op 't einde der

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 371