367 strekking hebben; 'tis in ons oog eene nuttelooze pijniging en wordt daardoor eene soort wraakoefening, strijdig met den geest van straffen. Mogen al eenigeu die rietslagen beschouwen als doelmatig, als een voorbeeld voor anderenen zijn ze wellicht ook daarom voorgeschreven, dan nog kunnen wij hiervan het nut niet erken nen dat voorbeeld zal weinig goeds stichten. Hij, die met een briefje van ontslag wordt weggezonden, heeft in den regel reeds zoo herhaaldelijk blijken gegeven, dat de riet slagen geen heilzamen invloed op hem uitoefenden, zoo dikwijls getoond, dat hij er niet bang voor was (anders toch zou hij zich gebeterd hebben)was reeds meer dan eensof lievermoest reeds meermalen zijn een afschrikwekkend voorbeeld voor anderendat wij veeleer voor eene nadeelige uitwerking vreezen, omdat zulk een verhard, door en door slecht sujet er wellicht eene eer in stellen zalom zichonder het ontvangen dezer laatste rietslagenhoogst onverschillig en ongevoelig te toonen. b. Rietslagenten hoogste ten getale van vijftig. Volgens art. 35 Begl. v. K. is het den komp.-kommandant toe gestaan de straf van rietslagen op te leggenmet dien verstande echter, dat zulks nimmer zal mogen te boven gaan het getal van 25; dit artikel, in verband beschouwd met art. 34, moet, zooals we reeds hebben aangehaald, volgens A. O. v. 1850 No. 3 4 anders worden opgevat en zijn het alleen cle kvrps-chefsdie deze macht bezitten. Opmerkelijk blijft het o. i. echter, dat art. 35 zoo bepaald spreekt van den komp.-kommandant en het maximum rietslagen opgeeft, dat deze mag opleggen. Onze opvatting is deze De komp.-kommandant heeft het recht, om de straf van 25 rietsla- geu op te leggen, méér nietde korps-chefs kunnen den man meer dan 25 rietslagen doen toedienen, voor hen is het maximum aan gegeven in art. 31, evenals voor den komp.-kommandant in art 35, anders is dit laatste artikel geheel en al overbodig en beteekent niets, ja nog minder dan dat, omdat het aanleiding heeft gegeven tot verschillende opvatting. Volgens onze meening, gebaseerd op den inhoud van het Eegl. van K., heeft de wetgever den kompagnies-kommandant latitude willen verleenenom alle correctiën op te leggendoor deze dienstig

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 374