369 Deze straf zou gevoegelijk kunnen worden afgeschaft, indien (het hinkende paard komt weer achteraan) men slechts afdoende maat regelen kon treffen, 0111 het gevoel van eer en de eigenwaarde der soldaten méér en naar behooren op te wekkendoch hiertoe behoort ook het gehalte onzer militairen beter te ziju. Nukan men, om trent deze pogingen, zoowel met betrekking tot de Europeanen als tot de Inlanders, van toepassing rekenen het gezegde: //Het is den moriaan geschuurd In een leger als het onze, samengesteld uit zooveel verschillende bestanddeeleneen samenraapsel van onderscheidene natiënwaarin zich zoo velen bevindendeerlijk in hunne verwachtingen en illusiën teleurgesteld, waarin ook mannen zijn opgenomen, die vroeger reeds een' rol in de maatschappij hebben gespeeld, intellectueel beter ont wikkeld doch zedelijk meer gedaald dan vele soldaten in de Euro- peesche legersin zulk een leger, zeggen de voorstanders van het behouden der rietslagen, en wij met hen, moeten den chefs kracht dadige middelen ten dienste staan om orde en discipline naar eisch te kunnen handhaven. Voor de inlandsciie militairen is de instandhouding dezer correctie nog meer noodig dan voor de Europeanen. Opsluiting, zelfs te water en te brood, zelfs cellulair is voor hen geene zware straf (wij hebben dit bij de provoost-straf reeds uit een gezet). Op hun eergevoel valt niet veel te werken 1 Is dan ook ten volle bewezendat de doorgaand niet goed op passende inlandsche soldaat alléén in bedwang is te houden door vrees voor lichamelijke kastijding. Bij sommige militairen is gelukkig alléén voldoende, het bewust zijn, dat men hen, tot het vervullen hunner plichten, kan dwingen door rietslageneen zeldzaam doch goedoordeelkundig toepassen dezer straf blijft nog noodzakelijk, en zijn, gelooven wij, alle chefs deze denkwijze toegedaan. Men ziet die correctie nu dan ook véél minder dan vroeger toe passen, en wij keureu zulks goed, doch de tijd, om haar geheel en al af te schaffeu, is o. i. nog ver verwijderd! Langzamerhand de toepassing dezer straf te verminderenachten wij doelmatig, en wij juichen daarom toe de intrekking der reeds vroeger aangehaalde Alg. ord. v. 1842 No. 3. De afschaffing dezer correctie achten we op dit oogenblik, niet alleen ondoelmatig, maar zelfs gevaarlijk. Wij v:eten wel dat philantropen echter o. i. niet vrij te pleiten

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 376