3SS weinig op aan, of men van 'teen of ander soort van goederen eens wat te veel ontvangt. Aan bederf zijnin algemeenen zinde goederen der genie niet onderhevig, en wat er op het oogenblik te veel is, wordt toch een volgend jaar gebruikt. Daarentegen kan het veel ongerief baren, wanneer te weinig geniegoederen worden uitgezondenwant door het stelsel van ontbieding uit Nederland zijn de kooplieden hier thans niet op de levering van alles ingericht. Voor den geregelden gang van den dienst is het dus beter, dat de post '/aanvulling der genie-magazijnen" wat te hoog dan te laag gesteld wordt. In verband hiermede komt ons de vastgestelde som wel wat gering voor, ofschoon ons de gegevens ontbreken om te bepalen, hoe groot die som zou moeten zijn. Een tweede post is //onderhoud en herstel (waaronder ook de veranderingen en kleine bijbouwingen begrepen zijn), van de sterkten en militaire gebouwen." Zij bedraagt f 776,760,dus bijna acht tonnen gouds. Zeker is deze som niet te hoog, bij het groote aantal versterkingen tegen inlandsche vijanden, kazernes, magazijnen, hos pitalen enz. enz. welke men in de meer dan honderd garnizoensplaatsen in Indië aantreft. Verdere beoordeeling is ons natuurlijk onmogelijk. De uitgaven voor de defensie (kustbatterij te Tjilatjap en strand- verdediging van Batavia en Samarang) kunnen wijeven als die voor het topographisch bureau en de militaire verkenningen, op dit oogenblik buiten sprake laten. Er rest dan nog (art. 591 en 592) eene som van f 363,000 voor de oprichting van nieuwe gebouwen voor het leger in geheel Nederlandsch-Indië. Die som is stellig veel te gering. Al wie eenigszins bekend is met den slechten toestand van het troepenlogies en de verdere militaire gebouwen op vele plaatsen, zal ons dit toegeven. Men zal nog millioenen moeten uitgeven, voor dat men kan zeggen, dat de troepen behoorlijk en althans even goed als de gevangenen zijn gelogeerd. Wij behoeven slechts te wijzen op de wijze, waarop 's Konings sol daten o. a. te Soerabaja zijn gehuisvest; voor een gedeelte in eene, reeds sedert 20 en meer jaren voor dat doel totaal ongeschikt ver klaarde en zeer ongezonde citadel; voor een ander deel in een, door voortdurend herstel, zeer kostbaar en toch ellendig kampement te Semoet. Of op het logies der pupillen te Gombong waar de knapen, die voor hunne physische en moreele ontwikkeling zoo zeer ruim, luchtig en gezond logies behoeven, in de kazematten van het reduit van het onvoltooide fort generaal Cochius gelegerd zijn; waar zelfs behoorlijke schoollocalen ontbrekenOf op zoovele garnizoenen

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 395