3S9 op de buitenbezittingen, waar de mindere militairen slechter gehuisvest zijn dan vele inlanders in den kampong Dit moet anders worden, maar het kan onmogelijk anders worden, zoolang de post voor geniewerken niet behoorlijk wordt verhoogd. Aller aandacht is thans, naar het schijnt, gevestigd op de verbetering der openbare werken, in het belang der ontwikkeling des lands. Uitmuntend, mits inen daarbij niet het belang van hen, die dat land voor Nederland behouden, vergete door de militaire gebouwen aan de civile op te offeren In den Nieuwen Militairen Spectator (1S70, blz. 213) vinden wij nu de redevoering, welke de heer Stieltjes over het vestingstelsel van Java uitsprak. Sprekende over de verdediging van Batavia en de verschillende plannen welke daarvoor gemaakt zijn (waarvan sedert bepaald schijnt afgezien te wezen) gewaagt hij van een vesting bij Kramat. De heer Stieltjes bedoelt zeker Karetboven Tanabaug. Omtrent de vesting Willem I zegt hij het volgende: //De sterkte wordt, aan de zijde van waar de vijand verwacht wordtdoor hoogten gedomineerdzoodat zij niet alleen niet tegen getrokken geschut bestand ismaar de beheerschende hoogten liggen zoo nabijdat de vesting nooit tegen gewoon geschut houdbaar is geweest. Daarbij komt dat, als de vijand de vesting neemt, hij ze tegen ons kan gebruiken, zoodat ze werkelijk schadelijk is.'' Dit laatste is in strijd met het vooraf gezegde; als de vesting toch niet houdbaar, was, zou ze ook den vijand weinig voordeel kunnen geven. Afgescheiden van dien is dat //schadelijke" zeker al een bezwaar van weinig gewicht; alle vestingen zijn voor de verdedi gers nadeelig wanneer zij in 's vijands handen gevallen zijn. Een grooter bezwaar is, naar veler meening, gelegen iii die domineerende hoogten. Wat is, bij eene opvatting van den tegewoordigen tijd, het doel der vesting Willem I? Laat ons nu niet meer spreken over de tien of twaalf millioen, die door de vroegere, thans verworpen zienswijzen omtrent de verdediging //verknoeid" zijn. Dat bedrag, door over drijving tot dertig, soms honderd millioen opgevoerd, is de genie, waarvan geen der thans in dienst zijnde officieren er eenig deel aan heeft, reeds zoo dikwijls voor de voeten geworpen, dat wij er over kunnen zwijgen. De tijden veranderen. In alle beschaafde landen, waar over defensie gehandeld is, zijn vestingen gebouwd en weer

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 396