394 en troepen niet waard is, en dat men beter doet, beide nuttig voor de defensie van Java zelf te besteden. Te recht, naar onze meening, wordt dan ook thans niet meer op de verdediging dier positie gerekend. De heer Stieltjes wees eindelijk op het nut, op de hooge nood zakelijkheid, dat, ter voorkoming van eenzijdige beoordeeling, elk stelsel van defensie aan de publieke discussie wordt overgegeven. Die meening deelen wij volkomenzooalsnaar wij hopenook uit liet bovenstaande is af te leiden. De redacteur van dit tijdschrift heeft ons onlangs medegedeelddat hij de vergunning der llegeering had geviaagd, om een uit de officiëele stukken te putten overzicht der verschillende, voor Java ontworpen verdedigingsstelsels in zijn maandwerk op te nemen. Daartoe moet de toestemming van het opperbestuur worden afgewachtdoch wij vertrouwendat die toe stemming niet zal geweigerd wordendaar bedoeld overzicht zeker veel nut ken hebben en tot eene meer onpartijdige, minder eenzij dige beoordeeling der vroegere stelsels zal leidenterwijl geheim houding toch in geen enkel opzicht voordeelig kan zijn. Aan het slot zijner beschouwingen in de 5^e aflevering van den Nieuwen Militairen Spectator komt S. nog terug op het door deu heer Stieltjes besproken //domineeren" der vesting Willem I, waarvan wij boven met een enkel woord gewaagden. Wij zullen hier over nemen hetgeen S. daarvan zegtomdat dat o. i. zeer belangrijk is. //De geachte afgevaardigde heeft het vooral daarop, dat de vesting Ambarawa gedomineerd wordt door hoogtenzoo nabijdat daardoor de vesting onhoudhaar wordt: Ja, dat is zeker naar: eene hoogte die eene vesting domineert! Het woord alleen domineerenheheer- scken, is een noodlottig woord; want het sluit van zelf in dat de verdediger, die in de vesting is, zich onderwerpen moet aan den aanvallerdie op de hoogte staat. Zoo redeneert misschien de domme menigtemaar zoo redeneert niet een manbegaafd met het heldere oordeel en met de buitengewone geestvermogens van den heer Stieltjes. Wij zullen het hem volstrekt niet betwisten, dat de aanwezigheid van zulk eene hoogte een nadeel is voor eene vesting; maar wij betwisten het hem ten sterkste, dat daardoor die vesting onhoud- De Minister van Koloniën heeft de gevraagde vergunning sedert geweigerd. Red.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 401