396 was vroeger zoo, maar thans is alles veranderd; wij hebben nieuwe geweren, nieuwe kanonnen, eene nieuwe krijgskunst, vooral eene nieuwe belegeringskunst; wat vroeger waar was, is het nu niet meer. Ach, ja wel, veel is nog waar gebleven; en men hecht een over dreven denkbeeld aan den invloed door de Chassepot's en door de getrokken kanonnen uitgeoefend men behoeft nog geen nieuwe krijgs kunst te scheppenmen behoeft nog niet als de verkondiger daarvan op te treden met eene zelfgenoegzaamheid; die den student uit Goethe's //Faust" in herinnering brengt; den student, die in de heilige overtuiging is dat de zon van kennis en wetenschap pas op gaat voor het menschdom, op het oogenblik dat hij voor het eerst hare stralen bespeurt." Na de bespreking van het vestingstelsel werd in de tweede kamer, den 13 November 1870, gehandeld over eene andere belangrijke aangelegenheidde voorgedragen verbeterde voeding van den Indi- schen soldaat. De voeding is destijds goedgekeurdhet Indische leger heeft met dankbaarheid die gewichtige verbetering aangenomen het zou dus geen nut hebben, daarover thans nog uit te wijden. Evenmin zullen wij spreken over de toen breedvoerig behandelde kwestie, of het goed of kwaad is, dat den soldaat te velde jenever verstrekt wordt: wij geloovendat alle militaire autoriteiten en ook de militaire geneeskundigen het over de wenschelijkheid daarvan eens zijn. Wij brengen hier alleen in herinnering het amendement van den heer de Eoo, die slechts een half millioen voor de voeding der soldaten wilde bestemmen, en het andere half millioen wenschte aan te wijzen voor verbetering der tractementen der Indischen offi cieren. Gelukkig voor den Indischen soldaat, die zich thans in eene uitstekende voeding verheugt, werd dit amendement niet aan genomen; ook al tengevolge van de bestrijding daarvan door de minister de Waal, die zeide te vertrouwen dat, wanneer hij een voorstel tot verbetering der tractementen der officieren indiende, de kamer hiertoe wel zoude willen medewerken. De minister deed toen de toezegging, dat eene tractementsverhooging zoude worden gevraagdnog steeds wachten de Indische officieren daarop Op den 15den November 1870 werd door de heeren de Eoo van AldervvereltIdzerda en den minister de Waal gesproken over de voorziening in de behoefte aan militaire geneeskundigen voor Indië. Hetgeen destijds is gesprokenheeft wellicht voor een groot gedeelte

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 403