401 en zoo zfr gevallen is, is het niet, het werd reeds vroeger gezegd, door ijzer en lood, maar door den honger. De uitwerking van het bombardement staat in geene vergelijking lioogenaamd met die, welke men bij Meizières kon waarnemen. Den 30stea December waren daar ter plaatse de belegeringsbatterijen vol tooid, en den 2^™ Januari gaf de vesting zich met hare 106 (volgens anderen 150) stukken, na een bombardement van 30 uur, aan den Generaal von "Woyna over. De dicht bebouwde versterkte hoofdstad der Ardennen was tot een puinhoop geschotenen een tal van bewoners, die in de kelders beachutting zochten, tot grsf geworden. Geene beschrijving kan den weemoedigen indruk weer geven van hetgeen het oog daar te aanschouwen hadmaar geen weemoed, geen verweekt hart geve voedsel aan de beschuldiging van onmenschelijkheid, die den Pruisen wordt ten laste gelegd. Men begrijpe, dat het alleen de verouderde, in de nieuwe versterkings- kunsr niet meer passende omwalling van Mezières is, eene omwal ling diebij het vernielingswerk des vijandszelve geheel onbe schadigd is geblevenwelke al die ellende heeft aangebracht. Nog eens, kan een stad niet tegen bombardement beveiligd worden, men versterke haar niet. Schok- en tijdhuizen. In al de gevechten, die geleverd zijn, is door de Pruisische artillerie met bewonderenswaardige nauwkeurig heid geschoten. Dit is ten deele een gevolg van de goed geleide, en tot in details voortgezette vredesoefeningen omtrent het geven der richting, maar hoofdzakelijk een uitvloeisel van het gemak, waarmee de met schokbuizen gewapende projectielen de waarneming van den afstand waarop zij springen mogelijk maken. Het voorschrift bestaat, dat, bij het openeii van het vuur, eerst één of twee vuurmonden der batterij zich inschieten, het eerste schot gedaan op iets korteren afstand dan die, welke door schatting op het oog wordt afgeleid; is deze schatting joist geweest, dan ziet men het projected ook vóór het doel springen. Het tweede schot wordt op iets grooteren afstand gedaan, en is het springen van de granaat nan niet waarneembaar, dan wordt hieruit de gevolgtrekking ge maakt, dat de aanslag van het projectiel achter het doel heeft blaats gehad. Twee opzethoogten zijn dus gebezigd; de eene gaf den aan slag van het projectiel op een te korten, de andere op een te grooten afstandde grenzen zijn derhalve bekend gewordenwaartusschen de ware opzethoogte gelegen moet wezen. Door oefening kunnen

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 408