102 die grenzen zóó nauw gesteld wordendat het derde schot het doel zelden of nooit mist. De Dranschen erkennen zelf, dat zij doorgaans na de twee ver- kenningsschoten van den afstand, altijd op de juistheid van het derde schot konden rekenen, en daarmede op het vuur van de geheele linie vijandelijke artillerie, die de opzetten overneemt van het stuk of van de stukken, die zich op den juisten afstand hebben ingeschoten. Heeft men dus een vuurmond waarop men rekenen kan, dat wil zeggen een vuurmond, waarvoor de lengte afwijkingen der schoten gering zijn, dan heeft men in de schokbuis een uitmuntend middel tot afstandsbepaling, een middel dat veel beter en veel juister werkt dan de beste afstandmeters die men zich zou kunnen wenschen. Nogtans zijn er gevallen, gevallen evenwel die zeldzaam zullen voorkomen, waarbij de schokbuis hare goede diensten niet kan bewijzen; het zijn diewaarbij de aanslag zoodanig plaats heeftdat de weerstand bij den aanslag ontoereikend isom de schokbuis te doen werken. Deze uit den aard der zaak weinig voorkomende omstandigheden uitgezonderdkan herhaald wordendat de granaat met schokbuis een uitnemend middel is, om zich op eiken gewilden afstand in te schieten. Dit kan op verre na niet van de projectielen met tijd- buizen gezegd worden, daar de waarneming van het springpunt van het projectiel ten opzichte van het doelvau de batterij uitzoo onmogelijk, dan toch hoogst bezwarend is. Het eenige wat met zekerheid is na te gaanisof de brandtijd der buis overeenstemt met den afstand waarop gericht is. Springt het projectiel te hoog in de lucht, of spriugt het na den aanslag, dan kan men, de deug delijkheid der tijdbuis op den voorgrond stellende, zeker zeggen, dat de opzethoogte te groot of te klein genomen werd met betrek king tot den brandtijd der buismaar meer ook niet. De ongeschiktheid van de tijdbuis voor de verkenning van den afstand mag evenwel nog niet tot het besluit van hare verwerping leidenwant daargelaten nogdat ze voor de aanwending van gra naatkartetsen onmisbaar is, brengt het gebruik van tijdbuizen soms voordeelen aan, die met schokbuizen niet te verkrijgen zijn. Vergelijkt men de springuitwerking eener granaat met schokbuis gewapend, met die eens projectiels dat een tijdbuis voert, dan kan opgemerkt worden, dat de baan der granaatscherven van elk dier projectielen verschillend moet zijneen verschil, dat vooral zeer groot

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 409