403 is, wanneer op groote afstanden gevuurd wordt en de invalshoeken aanzienlijk zijn. Bij de ontsteking der springlading met schokbuis zal het projectiel bij den aanslag verbrijzeld worden, en de scherven dus bij de spreiding eene opwaartsche richting erlangen. Het projectiel, dat door de werking eener tijdbuis op het gewilde oogen- blik springt, zal zijne scherven in eene meer plongeerende richting voortzenden en zulks met een grooter vermogen, dan bij de granaat met schokbuis het geval zal zijn, omdat geen aanslag en dus ook niet het daaruit voortvloeiend verlies aan snelheid heeft plaats gehad. Uit de overweging dezer omstandigheden laat zich afleidendat eene tijdbuis eene meer uitgebreide en krachtiger uitwerking aan het projectiel belooft, dan de schokbuis, en zeis gedekt staande doelen, bijv. doelen achter borstweringen, in gevaar kan brengen, die buiten liet bereik der opwaarts vliegende schérven van de granaat met schok buis zijn. Eveneens kan de onafhankelijkheid der tijdbuis van het terrein waarop het te treffen doel zich bevindt, als een voordeel genoemd worden, dat de schokbuis mist. Ook wanneer springuitwerking bij zekere indringingsdiepte verlangd wordt, kan de tijdbuis, en niet de schokbuis zooals ze gewoonlijk is ingericht, dienen. Doch daartegen staatdat de granaat met schokbuishoewel dik wijls een mindere uitwerking voortbrengende, bijna altijd de zeker heid geeftdat ze op de gewilde plaats springt. Dit kan niet van de projectielen met tijdbuis gezegd wordenomdat deze buis gebreken bezit, die men tot dusverre niet geheel heeft kunnen wegnemen. Het vraagstuk der tijdbuizen concentreert zich in dit enkele punt: het vinden eener saslaag of saszuil, waarvan de brandtijd tot in kleine onderdeelen, bijv. 10tle deelenvan seconden geregeld kan worden. Zal men hierin slagen, dan moet het zijn door eene tot in het uiterste voortgezet nauwkeurige en fabriekmatige bearbeiding. Deze kan betere waarborgen geven van regelmatigheid en deug delijkheid dan een arbeid diezooals bij ons het geval isin de handen van een ieder gesteld kan worden, waardoor de bewerking derhalve niet zoo regelmatig zal uitvallen als de eisch is. Men zal ook in overweging dienen te nemen of de horizontale saslaag niet te verkiezen is boven eene saszuilzooals bij bet stelsel van zundertjes in de Nederlandsche artillerie is toegepast; eene overweging, die vooral dan vruchtbaar zal werken, wanneer men over werktuigen zal kunnen beschikken, waarmee de brandtijd met de grootste nauwkeurigheid gemeten kan worden.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 410