Maar hoe over schok- en tijdbuizen geoordeeld mag worden, geen beiden kan verworpen worden; de schokbuis niet, omdat alleen zij in staat is den afstand met juistheid te doen kennende tijdbuis niet, omdat zij voor de granaatkartets onmisbaar is, en in vele gevallen aan de granaat eene meer verhoogde uitwerking geeft, dan bij het gebruik van schokbuizen het geval kan zijn. Maar men lette wel op deze zaak: eene tijdbuis, die niet goed is, heeft weinig of geene waarde. Frankrijk heeft hieromtrent eene spre kende les gegeven, en de Fransche artillerie moest tot de schok buizen de toevlucht nemen, toen de onjuiste springtijd barer pro jectielen, in de eerste gevechten reeds die zij tegen de Pruisen voerde, voldingend bewezen wes. Moet gekozen worden tusschen eene schokbuis, waarvan de constructie altijd gemakkelijk en de werking bijna altijd zeker is, en eene tijdbuis die niet goed is in gericht, en waarvan de brandtijd niet volkomen in overeenstemming is te brengen met den afstand, die bereikt moet worden, men kieze zonder aarzeling de schokbuis. De Pruisen deden deze keus en ontzegden zich daarom het gebruik der granaatkartets, waarvan ze, volgens hun eigen getui genis, het gemis tijdens den jongsten oorlog ten zeerste gevoeld hebben. In dit gemis zal thans voor de toekomst voorzien wor den, daar de tijdbuis van Richter, verbeterd door Lancelle, is aangenomen. Wellicht is de vereeniging van tijd- en schokbuis de meest voor zichtige oplossing van het vraagstuk. De Fransche Sclrrootkanonnen. Men heeft aan deze nieuwe vuur monden eene rol toegewezen naast het veldgeschuten dieusvolgens afstand gedaan van 22 batterijen van 4® en 2 van 12 of 8®. Hier door was het medevoeren van 24 schrootkanonbatterijenieder vau 6 vuurmonden, mogelijk. Is deze opoffering aan veldgeschut ten koste der mitrailleuses gerechtvaardigd P Om deze vraag te beantwoorden moet men de onderscheiding der schrootkanonnen in twee soorten op den voorgrond stellen, namelijk in die, waarbij de gewone patroon van het geweer gebezigd wordt, en in die, waarbij de patroon met verzwaarde lading en verzwaard projectiel wordt gegewend. Het eene wapen geeft niets anders dan een vuur, dat in uitwerking gelijk geacht kan worden aan het vuur 404

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 411