405 van een peloton infanterie; het andere wapen levert een schot op afstanden, die buiten het bereik der infanterie liggen. Laat eerst inet de mitrailleuse afgerekend wordendie dezelfde munitie verschiet als de infanterie. Het sehrootkanon kan, de gewone inrichting van dit vuurwapen tot grondslag nemende, 4 ii 5 salvo's in de minuut doen, hetgeen voor de 25 loopen der mitrailleuse een getal van 120, en voor de geheele batterij 720 schoten oplevert. Neemt men aan dat de in fanterist, zonder tot overdreven cijfers over te slaan, 6 goed ge richte schoten in de minuut kan afgeven, dan komt men tot het besluit, dat de mitrailleuse-batterij den arbeid verricht van 120 in fanteristen. Maar voor de bediening der batterij heeft men, de organisatie der Eransche mitrailleuse-batterijen tot basis stellende, aan materieel noodig 6 schrootkanonnen met affuiten en voorwagens, 6 caissons, die te zamen de eigenlijke gevechtsbatterij uitmaken, en voorts aan andere voertuigen 2 caissons, 2 voorraadwagens, 1 smidswagen en 1 voorraadaffuit die gezamenlijk tot het park of de reserve der batterij gerekend worden. Bij de gevechtsbatterij heeft men, de officieren niet meetellende, aan personeel noodig 79 man, en bovendien 49 rijpaarden (zonder de officierspaarden) en 4S trekpaarden. Hierbij is nog gerekend, dat eene bespanning van 4 paarden per affuit en voertuig voldoende is, iets dat echter in dezen oorlog als onvoldoende gebleken is. Bij het park der batterij zijn ingedeeld 69 man, 7 rijpaarden en 36 trekpaarden. Dus voor de geheele batterij zijn, de 5 officieren buiten rekening latende, noodig: 14S man en 110 paarden. Het kan derhalve geene verdediging vinden, dat men, om een- uitwerkinrr te erlangen, die door 120 infanteristen kan worden voorte gebracht, 14S artilleristen met 110 paarden en bovendien een kost baar en talrijk materieel zou bezigen. Nu kan wel gezegd worden) dat de mitrailleuse iets juister schiet dan de schuttermaar dit kan toch niet zoo overwegend zijndat daarmee de invoering van het sehrootkanon gerechtvaardigd zou zijn. O O

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 412