Het hier bedoelde kanon is, naar gemeend wordtvoor veldgebruik ten eenenmale ongeschikt, en kan alleen voor verdediging van vaste position, en vooral voor grachtsbestrijking, in aanmerking komen. De tweede soort van schrootkanonnen schiet eene zwaardere lading en een zwaarder projectiel dan het infanterie-geweeren heeft dus, gelijk reeds opgemerkt is, even als het gewone getrokken kanou, uitwerking op die afstanden, die buiten bereik van het geweer lig gen. Deze soort van mitrailleuses moeten dus niet met geweren, maar met de veldkanonnen vergeleken worden. Zooals uit de schootstafel der Fransche mitrailleuse blijkt, kan deze vuurmond tot op den afstand van 2S00m, als uiterste gebe zigd worden. Wat schootsverbeid betreft, moet hij dus voor het gewone getrokken veldkanon onderdoen. Hoewel de afstand van 280O111 grooter is dan die waarop de artillerie doorgaans positie neemt, valt het toch niet te ontkennen, dat daar, waar veldkanon nen tegenover schrootkanonnen in batterij moeten komen, de eersten zich aau het vuur der mitrailleuses kunnen onttrekkenzonder dat hun vuur zonder uitwerking behoeft te blijven. Uit dit oogpunt beschouwd, moet de vervanging van veldgeschut door mitrailleuses, zooals in Frankrijk plaats vond, als eene niet genoegzaam gerechtvaardigde zaak beschouwd wordenzelfs ook dan niet, zeggen velen, wanneer de beperking in de aanwending der mi trailleuses vergoed wordt door eene verhoogde uitwerking op de kortere afstanden. Het is belangrijk het oordeel der beide strijdende partijen over het schrootkanon der Franschen te vernemen. Alvorens hiertoe over te gaanzal het dienstig zijneenige der bestaande voorschriften omtrent het gebruik der mitrailleuse nader mede te deelen. Eene der eerste vragen, die zich bij de aanwending der schroot kanonnen zullen voordoen, is: door welke middelen de juistheid van den afstand tot het doel wordt geverifieerd Bij het Fransche leger schijnen verscheidene officieren van den afstandmeter van Gauthier voorzien te zijn geweest; dit werktuig zou, naar het zeggen van sommigeneven als de afstandmeter van Ollivier bij de Beiersche troepen, goede diensten hebben bewezen. Andere officieren daaren tegen geven aan de afstandschatting door de waarneming der schoten de voorkeur. Wordt vervolgt 406

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 413