413 Doelmatig gebruik van bestaande versterkingen. Het gebruik, der vestingen is tamelijk eenvoudig en zelfs bijna uit zichzelven duidelijk voor zoover betreft hare passive rol, waartoe wij ook de onwillekeurige aanwending voor de gewone behoeften rekenen. Ook de sterkste tegenstander van vestingen zal in voor komende gevallen zeer gaarne de binnen zijn bereik liggende plaatsenwanneer deze niet in vredestijd tot onhoudbaar worden toe verwaarloosd zijn tot verzekering zijner positie, tot dekking zijner achterwaarts gelegen depots tegen vijandelijke strooptochten, tot ondersteuning van den partijgangers- of guerillaoorlog op eene anders ongedekte grens enz. benutten. Ook hij zal tevreden zijn, wanneer de ver achterwaarts gelegen vestingen met hare onbewegelijke bezet tingstroepen hem ontlasten van de zorg voor menig kostbaar eigendom des lands, voor de bewaring van talrijke gevangenen; dit zijn de diensten, die ieder van de vestingen trekt, alsof zulks van zelf spreekt; men verwondert zich eerst, wanneer zulke diensten bij gemis van vestingen niet bewezen kunnen worden; wanneer vijandelijke vrijkorpsen over groote oppervlakten ongehinderd onheil stichten, (f) Ook het andere uiterste, de active rol der vestingen, blijkt veelal gedeeltelijk van zelf. Zoodanige verwaarloozing eener plaats", die niettemin den naam. van vesting behoudt, is het ergste, wat eene regeering met haar doen kan, vooral wanneer het eene groote vesting betreft. In dezen toestand bevond zich o. a. Praag tot in het jaar 1866, toen het geheel onhoudbaar bleek te zijn. Men moet beslissen, of eene plaats vesting zal zijn of niet, en, na de beslissing, deze dan ook zonder nadere overwegingen volkomen ten uitvoer leggen. (f) Een vooraf overvlogen en vastgesteld gebruik van lichte troepen, iu t bijzonder van ruiterij en infanterie op wagens, als stroopkorpsen in den rug van het vijandelijk hoofdleger, moet ieder de waarde van zelfs zwakke vestingen duidelijk maken; de bekende Noord-Ainerikaansche //roids" werden bepaaldelijk begunstigd doordien ves tingen hij den vijand ontbraken. Deze strooptochten zouden bij langeren duur des oorlogs echter nog vooral eene hoogere beteekenis verkrijgen door de omstandigheid, dat juist hij de zeer groote sterkte der tegenwoordige legers de voeding van deze door bet zuivere requisitiestelsel op den duur onmogelijk wordt en dus ook vele magazijnen en proviand-transporten vercischt worden. Bedrieg ik mij niet geheel, dan winnen 'laardoor ook op zichzelve onbeduidende, maar goed over het land verspreide vestingen op nieuw aan waarde. Ook de verzekering van het eigen land tegen vijandelijke invallen moet niet te zeer veronachtzaamd worden ter versterking van het //mobile leger"; de hulpbronnen ''an het land zijn ook -"noodlg voor den oorlog en hebben grooten invloed op den duur van deze; bovendien werkt hare vernietiging zeer slecht op het moreel der verdedigers.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 420