414 Eene belangrijke plaats tegen bestorming, bombardement of bele gering dapper en beleidvol te verdedigen, daarbij wellicht dikwijls, door uitvallen, aanvallenderwijze te werk te gaan, is iets zoo dui delijks; de plicht van het leger om eene in het nauw gebrachte ves ting te ondersteunen en zoo mogelijk te ontzetten is zoo natuurlijk, dat in dit opzicht veel vertrouwen aan traditie en gewoonte kan worden geschonken. Eenigzins anders is het gelegen ten aanzien der half- active rol, d. i. ten opzichte van de beste aanwending van vestingen voor strategische dueleindenen vooral voor het moeielijkste ge deelte der krijgskunstvoor strategische verdediging met aanvallende bewegingen. En juist hier is van den anderen kant de gelegenheid voor goed aangelegde vestingen, om een beslissenden invloed op den loop van den oorlog uit te oefenen. De krijgskunst kent bepaaldelijk geen ander middel om bet evenwicht tusschen een moreel of phy- siek, dan wel beide, sterkeren tegenstander en ons te herstellendan het geschikt gebruik van het daarvoor behoorlijk ingericht (versterkt) terrein, en wel deels tot onmiddellijke dekking tegen den vijande lijken aanval, deels, wal eene veel lioogere beteekenis heefttot ver schuiving van den strijd tot gunstiger omstandigheden, die ons op nieuw veroorloven, aanvallenderwijze te werk te gaan. Bij de voor- deelen, welke den voorwaarts dringenden aanvaller in verschillende opzichten toestroomen, besluit in den regel slechts hij uit volle over tuiging tot de defensive houding, die zich tegen den geconcentreerden vijand om de eene of andere reden niet of voorloopig niet opgewassen acht, dus de zwakste partij. Deze is gedwongen, van de hulp gebruik te maken, welke het terrein hem aanbiedt, en hij doet dit, door te trachten, rivieren, meren (iuundatiën), bergen enz. tusschen zich- zelven en den vijand te plaatsen. Aan den eenen kant houdt hij deze eenvoudig op en noodigt hem uit tot verzwakkende gevechten om sterke stellingen, aan de andere zijde verleidt hij hem door doeltref fende handelingen lichtelijk tot versnipperingdie den, in den ge wonnen tijd langzamerhand weder verzamelden en versterktenwel licht door nieuwe lichtingen machtiger geworden verdediger gelegen heid schenkt, de verschillende deelen van 's vijands macht met zijne vereenigde troepen aan te vallen en te verslaan. Zulke handelingen echter kunnen zeer vergemakkelijkt worden, wanneer het terrein vooraf is versterkt; wanneer vooraf is gezorgd voor de verzekering of voor de afsluiting der communicatiën, voor depots, voor verschan ste legerplaatsen enz. op de juiste puntenen goed aangelegde per manente versterkingen kunnen daarvoor de belangrijkste diensten be-

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 421