418 vestingstelsel van een land meer overeenkomt met de eischen des tijds en met de legerinrichting van dat land. Groote legers, rijke landen met talrijke en goede communicatiënmet groote steden en eenvoudige, doch scherp afgebakende grenzen eischen een ander stelsel als dat, hetwelk 150 jaar geleden goed was, toen de legers klein, de wegen slecht, de plaatsen onbeduidend, de landschappen tot hetzelfde rijk behoorende meer verspreid waren. Een goedvestin?- stelsel kan echter heden, even als toeu, de grootste diensten bewijzen. Vereischten van een vesting stelsel. Voor de doelmatigheid van een vestingstelsel is in de eerste plaats noodig de juiste keuze der te versterken of als versterking te behouden plaatsen, ten opzichte van aantal en ligging. De beslis sing te dien aanzien steunt op politieke en algemeene strategische overwegingen, zoodat men van de vele punten, waarvan de verster king onder sommige omstandigheden nuttig wezen kan, die in een behoorlijk aantal uitkiestwelke voor de meeste of voor de meest waarschijnlijke oorlogstoestanden het meeste voordeel beloven. Hier uit volgt bepaaldelijk, deels eene zekere verdeeling der vestingen over de verschillende deelen des lands welke hoofdzakelijk aan een vijandelijken aanval bloot staan, deels eene zekere ophooping van versterkingen op enkele, altijd belangrijke terreinendeels eindelijk eene geïsoleerde versterking van enkele op zichzelven zeer gewich tige plaatsenzooals hoofdsteden van het land of centraal-depöts. Eene eenzijdige ophooping van vestingen in eene bepaalde richting, b. v. slechts aan eene grens of aan de grenzenis verkeerdomdat zulke vestingliniën natuurlijk omgetrokken of op enkele plaatseD doorgebroken kunnen worden; zij is echter nog slechter, wanneer zij tot buitensporig^vermeerdering der vestingen leidthetgeen 's lands hulpbronnen zoowel in vredes- als in oorlogstijd noodeloos versnippert en uitput. De staat mag slechts zoovele plaatsen bouwen of behou den als hij, krachtens de ondervindingin den oorlog in het alge meen voor de beoogde doeleinden noodig heeft of gebruiken kan. Het bestaan van overtollige vestingen is steeds schadelijk, omdat deze personeele en materiëele uitgaven vorderenwelke tot verbete ring van belangrijker vestingen, tot versterking harer bezetting eu uitrusting doelmatiger gebruikt kunnen worden; daaruit volgt lich telijk, vooral bij zeer spaarzame behandeling van de militaire be grootingen, eene betrekkelijke zwakte der belangrijke plaatsen; en

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 425