421 tiëndeels als hoofdsteden van provinciënnevendepöts eene zekere secundaire waarde hebben, en tevens, naarmate harer ligging, veelal meer vijandelijke strooptochten en ondergeschikte operatiën dan ern stig doorgezette aanvallen te verwachten hebben. Bij deze plaatsen is in den regel zoodanige sterkte en bewapening geheel toereikend welke ze tegen een coup-de-main van een vijandelijk korps van tamelijke sterkte dekt; enkele gedetacheerde forten of citadellentot vermijding van een bombardement van de gevaarlijkste zijde en tevens tot het onschadelijk maken van de eventueel verloren plaats, kunnen, zoo de bijzondere toestanden van het terrein dat noodig makendaaraan nog toegevoegd wordeneen grootere uitgaaf aan versterkingen of aan uitrusting is bij zoodanige plaatsenwegens hare ondergeschikte en tijdelijke waarde, zelden gerechtvaardigd. Wij hebben hier dus drie klassen van versterkingen genoemd. De versterkte plaatsen eens lauds naar deze klasse juist te rang schikken en volgens deze rangschikking te behandelen, is een belangrijk punt bij de vaststelling van het verdedigingsstelsel des landsdeze taak is vooral zeer gewichtig en moeieiijk, wanneer het eene beslis sing geldt aangaande reeds bestaande, maar niet in volkomen goeden staat zijnde vestingen. Bij deze moet men, naar de strategische en tactische ligging en inrichting daarvan, duidelijk en bepaald beslissen, of men ze (misschien met vervanging door nieuwe werken) van onwaarde verklaart of eenvoudig voor secundaire doeleinden laat bestaandan wel of men daaraan alle middelen wil ten koste leggen, die ze tot een der bovenbedoelde steunpunten van de strategische ver dediging geschikt maakt. In dit opzicht make men zich geene bedrie- gelijke voorstelling: het nut, dat eene vesting in den oorlog bewijst, hangt geheel af van de zorgdie daaraan (in vredestijd) is besteed; en bijna altijd ziet men ven vestingen welke op het beslissend oogeu- blik weinig beteekendendat zij vroeger in het een of ander opzicht sterk verwaarloosd warenof dat men iets van haar vorderdeleaartoe zij door hare ligginginrichting enz. niet in slaat waren. li enige vergelijkingen tusschen permanente en tijdelijke versterkingen. Bij de beslissing omtrent het veuledigingsstelsei eens lands moet rekening worden gehouden met de beschikbare krachten; zoowel met de geldelijke middelen van den staat als met de noodige bezet tingstroepen. Men moet zich hierbij echter niet op een dwaalspoor laten leiden door het gezegde van sommigen, dat vestingen bronnen

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 428