Daarbij komt, dat toevallige invloeden, zooals menigvuldige regens, rots- of steenachtige gesteldheid van den grondenz. de opwerping van de aardewerken zoozeer kunnen vertragendat deze half afge werkt tegenover den vijand moeten worden gesteldterwijl het voor gelegen terrein, tengevolge van het gemis aan bepalingen omtrent verboden kringen, hem veelvuldige gelegenheid tot dekking aanbiedt en dus den aanval gemakkelijk maakt. De borstweringen hebben geringe afmetingenvan muurwerk is in 't geheel geen sprakehet ter vervanging hiervan noodige hout is moeielijk iu voldoende hoe veelheid te verkrijgen, althans wanneer men niet juist een groot arsenaal als Sebastopol te versterken heeft; dientengevolge is van eene behoorlijke inrichting der wallen, van geblindeerde geschut- standen, holle traversen, bergplaatsen van projectilen en munitie enz. slechts weinig sprake, en laat de stormvrijheid steeds veel te wenschen over; krachtige grachtbestrijking is in den regel onmogelijk. Men ziet dan ook bij Sebastopol, dat de gracht van het belangrijke bastion Korniloff (Malakoff) in 't geheel niet bestreken werd, wat veel tot het gelukken van de bestorming heeft bijgedragen. Evenmin eindelijk vindt men bij zoodanige veldversterkingen behoorlijk verde digbare reduits. Uit een en ander volgt, dat de tijdelijke versterkingen niet geschikt zijn, de vestingen te vervangen; met het oog op het moeielijke van het transport zal ook eene meerdere toepassing van ijzer voor palissadengeschutstandenblokhuizen enz. in deze gevolg trekking wel geene verandering brengen. Het spreekt intusschen van zelf, dat tijdelijke versterkingen dikwijls zeer nuttig en doel matig kunnen zijn, b. v. om eene zwakke vesting te verbeteren (Sebastopol) of, waar vestingen ontbreken, nieuwe verdedigbare stellingen op te werpen (Sonderburg in 1865Dresden in 1866). De slotsom van de voorafgaande beschouwingen kunnen wij thans samenvatten in de volgende stelling: Vestingen, goed aangelegd en gebruikt, zijn een zeer belangrijk hulpmiddel tot den oorlog; zij vermeerderen in beduidende mate de kans van haren bezitter op een goeden uitslag van den krijg, en kunnen niet onbepaald vervan gen worden door tijdelijke aardewerken. 423

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 430