428 in zekere mate zou de infanterie voortdurend tot geschutdekkiug dienen. Men kan hier tegenover stellen, dat ik in mijne bewerin gen te ver ga, en ik wil mij dus maar op een voorbeeld, op de wijze van oorlogvoeren der Eranschen in Algiers, beroepen. Men leze daarover //Laure, la guerre etc." Zeker is dat een voorbeeld van den waren bergoorlog; maar onze nieuwere tactiek komt die meer en meer nabij, en men is genoodzaakt, bij liet onderricht, zij het ook in mindere mate, daarop te letten. E11 zoo zal de slotsom niet ongegrond schijnen, dat de schrootkaiionneu in de slaglinie niet als op zich zelfstaand geschut bij de infanterie kunnen worden ingedeeld. De andere weg blijft dus nog open, 11. 1. om ze als de lichtste soort van artillerie te gebruiken. Hierbij doet zich de vraag voor, hoe dat moet geschieden. Bij het beperkte gebruik, dat van deze gescliutsoort kan worden gemaakt, kan zij slechts in betrekkelijk gering aantal aanwezig zijn, daar de kosten en bezwaren, verbonden aan wapenen waarvan liet vervoer door paarden moet geschieden, anders in geeue verhouding staan tot bet nut van dergelijke vuurmonden. Men kan nu bf aan elke, of aan eenige batterijen te zamen zulk een stuk geschut toe voegen, of deze stukken, in eenige batterijen vereenigd, bij de reserve opstellen. Vóór alles moet, wat de bestemming der schrootkanonnen be treft, op den voorgrond staan, dat zij alleen worden gebruikt op sterk bedreigde, hardnekkig te verdedigen of aan te vallen punten. In zekere mate zijn zij eene aanvulling van het veldgeschut, waar van zij de groote uitwerking nog vermeerderen op die punten, waar het schot onzer veldkanonnen niet toereikende is, of waar liet zware materieel niet kan komen. In het algemeen is het dus niet denkbaar, dat zij in vereeniging met de artillerie in het gevecht gebracht worden; en, mocht dit geschieden, dan zullen zij hunne bestemming missen; hetzij door gebrek aan doorzicht, of wel door de onmogelijkheid ze aan te wenden. Als bestanddeel van eene uit kanonnen samengestelde batterij zullen zij het nadeel, hebben van niet op de juiste plaats te worden gebruikt, of steeds gedetacheerd te zijn. Wel brengen zij, bij eene batterij ingedeeld, het schijnbare voor deel aan van de uitwerking van het kartetsvuur te verhoogenvan de batterij zelfstandiger te maken en de benoodigde bedienings manschappen te verminderen. Maar dit is een schijnbaar voordeel, want de mindere uitweiking van het kartetsschot uit het getrokken

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 435