430 gesteldAan welke voorwaarden moet het schrootgeschut in teeh- nischen zin voldoen, om van een langdurig gebruik en gunstige uitkomsten verzekerd te zijn? Het ligt niet in mijne bedoeling, over de détailconstructie te oordeelendit wordt overgelaten aan de deskundigen. Het is echter duidelijkdat in dit opzicht eenige algemeene ver anderingen aan die geschutsoort zijn aan te brengendaaronder noem ik de volgende: le. Het schrootgeschut moet dezelfde patroon hebben als de bij het leger in gebruik zijnde infanteriegewerenopdat, bij het steeds groote verbruik, de munitie gemakkelijk kan worden aangevuld. Deze is in de nabijheid op verschillende punten geplaatst, waar een tamelijk hevigen strijd kan gevoerd worden. Doch het is niet alleen zaak, dat de munitie uit de achterwaarts staande munitie-voorraad wagens kan aangevuld worden, maar die aanvulling moet ook zelfs gedu rende het gevecht kunnen geschieden uit de patroontasschen der naastbij zijnde infanterie, der gesneuvelden en der gewonden. Daarbij komt ook nog als voorwaardedat de patronen tamelijk licht en weinig omvangrijk moeten zijn, opdat met het geschut zelf een zoo groot mo gelijke voorraad van munitie kan worden medegevoerd. Aan deze voorwaarde moet het eerst voldaan worden, daar ook de infanterie moet trachten hare patronen zoo licht en klein mogelijk te maken, om ten minste daardoor niet verhinderd te worden te voldoen aan de eischen van de hedendaagsche tactiek, n. 1. groote bewegelijkheid en het medevoeren van een grooten voorraad munitie. 2e. Het schrootgeschut moet voor den oorlog in het open veld eene zeer groote bewegelijkheid bezittenvoor het vervoeren van dit geschut mogen zelfs op moeielijk te begane wegen en steile hellingen niet meer dan 2 paarden benoodigd zijn. Een gewicht van 540 kilogram schijnt dus bij deze voorwaarde reeds te groot te zijn. Want wanneer steilere hellingen moeten beklommen wor den zullen de paarden dienst weigerenhet gering aantal bedie ningsmanschappen niet voldoende wezen om het geschut vooruit te brengenen wellicht niet dadelijk beschikbare handen in de nabij heid aanwezig zijn. 3e. Eene zeer eenvoudige en gemakkelijke wijze van richten. Een opzet in den eigenlijken zin moet dit geschut niet noodig hebben; en de geringe veranderingen in de elevatie, welke noodig zijn, moeten meer volgens de waarneming bij het vuren en op het oog, dan met vizier en korrel gegev worden.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 437