4-31 Hetzelfde geldt ook voor de zijdelingsche richtingende spreiding in de breedte zou wellicht het gemakkelijkst worden verkregen door de loopen uiteenloopend te plaatsen, indien de techniek zich daartegen niet verzette. Daar het schrootgeschut in hoofdzaak een defensief wapen is zoo is het duidelijk, dat het in den vestiugoorlog eene beduidende rol kan spelen. Een schrootkanoudat aan de vooropgestelde gegevens en ei genschappen voldoet, zal vooral geschikt zijn tot bewapening der flanken. Het zal als zoodanig eiken ongedekten grachtsovergang onmogelijk maken, en bij zijne groote kartetsuitwerking worden slechts weinige vuurmonden vereischt. Daardoor is het mogelijk de werken voor de grachtsyerdediging, zooals caponnières enz. aanmer kelijk kleiner te makenof wel die geheel weg te laten door het aanbrengen van reversbatterijen. Daardoor zouden de grachten smaller kunnen zijn, en de escarpen minder te lijden hebben van indirecte schoten. Bij de geringe zwaarte en groote bewegelijkheid van dit geschutdat aan geen vaste en te voren daartoe ingerichte plaats gebonden is, valt het gemakkelijk, de caponnières in het laatste oogenblik daarmede te bewapenen en de volharding en dapperheid van den verdediger zullen in geen ander geval meer kans op belooning hebben. Daarentegen zal het schroot geschut weinig kans op goede uitkomsten hebben, wanneer behoorlijk gedekte grachtsovergangen moeten belet worden. Maar in dit geval verkeeren ook de kanonnen van het zwaarste kaliber in geen betere omstandighedenwant een behoorlijke grachtsovergang kan niet onder nomen worden als de bestrijkende flanken niet vernield zijuen wanneer dat het geval is, dan is de onwaarschijnlijkheid van het weder in batterij brengen van geschut te grooter naarmate dit zwaarder is. Tegen een grachtsovergaugwanneer die bij eene goede en juiste toepassing der tegenwoordige verdedigings- en aanvalsmiddelen nog denkbaar iszal mineeren het eenigste afdoende middel blijven. In den vestingoorlog kan verder het schrootgeschut in de reduits der wapenplaatsen tot bestrijking van den bedekten weg en dergelijke bijzonder goede diensten verrichteneven als het eene krachtige onder steuning zal zijn voor de verdedigers van reduits van kleinere vesting werken. De verdediger kan het verder met groot voordeel gebruiken tot bewapening zijner contre-approcheseven als het voor den aanvaller

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 438