434 doelen. Tegen zich bewegende doelen moet natuurlijk] op de ge wone wijze, en met inachtneming van de bekende voorschriften om van het bedrag der verplaatsing van het doel tijdens den vluchttijd rekening te houdengericht worden. Op afstanden kleiner dan 1000™- vurendemoetdaar de spreiding voor dezen afstand niet meer dan 8nl-,25 bedraagt, aan het kanon tijdens het afgeven van het salvo eene horizontale verplaatsing worden gegevenmet behulp van de links aan den vuurmond aangebrachte schroef; de snelheid dezer schroef-beweging moet zoodanig geregeld wordendat onder het doen van het schot slechts eene omwenteling wordt volbracht. Onder deze omstandigheden beloopt de spreiding lm. ,4,0 voor elke 100m- afstands. Voor afstanden kleiner dan 7 00ln- kan de patroon met 3 kogels, namelijk die, welke in de roodgeverfde blikken bussen zijn verpakt, worden gebezigd. Zij zijn in den laatsten oorlog weinig of niet gebruikteensdeels omdat het vuren op die korte afstandenwaarop zij aanwendbaar zijn, zelden is voorgekomen, ten andere, omdat aan de meer zekere uitwerking der patroneii met grootere kogels meer waarde werd gehecht. In de voorschriften, die omtrent het gebruik der mitrailleuse van het Loire-leger gegeven zijn, komen de volgende opgaven voor, die de bestemming van dit wapen nader omschrijven. De schrootkanon-batterijen kunnen met voordeel het vuur van tirailleurs op 800m- beantwoorden; boven alles moeten zij echter de reserve tot doelwit kiezen. Tegen troepen, die in linie zijn opgesteld, moet buiten het bereik van het infanterievuur positie genomen worden. De uitwerking der mitrailleuse is vooral tusschen de 100 en 200m- groot; tegen artil lerie schijnt de werking zelfs tot op den afstand vau 2500m- voldoende genoemd te kunnen worden. De rol der schrootkanonnen bestaat niet in het toebrengen van partiëele verliezen, maar in het leveren van eene snelle en beslissende uitkomst. De batterij moet derhalve nimmer verdeeld worden, in tegendeel streve men zooveel doenlijk naar concentratie van vuur. Hetzelfde voorschrift zegt verder De ontmoediging, die de laatste nederlagen hebben teweeggebracht, schijnt oorzaak te zijn, dat het schrootkanon eene bestemming ge geven wordt, die het niet past, namelijk die, om het als' een afzon derlijk wapen in de gelederen der infanterie eene plaats aan te wijzen. Tegen deze noodlottige meening moet met alle kracht gestreden

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 441