438 onwaarschijnlijk, dat alsdan het phosphorbrons eveneens in beproeving zal komen. In dezen oorlog tegen Frankrijk hebben bronzen veldkanonnen, die in alle opzichten met het Pruisische stelsel van stalen veldge schut overeenkomen, hunne deugdelijkheid bewezen. Hunne aan wending zou alleen tot de opmerking hebben geleid, dat het aaniooden bij bronzen ziel in sterkere mate dan bij stalen ziel plaats grijpt, en dientengevolge bij eerstgenoemde een meer herhaald uitwasschen van den vuurmond met zeepwater noodig is. Noodzakelijkheid van deugdelijke oefening der artillerie. De beste en zuiverste beoordeeling van een vuurmond is die, welke gegrond is op uitkomsten, in den oorlog zelf verkregen. .Door over weging van hetgeen daaromtrent, zoowel bij den vriend als den vijand, is aan het licht gekomen, geraakt men tot een besluit dat niet van de waarheid kan afwijken. Pruisen is nu eenstemmig in het gunstige oordeel over het door hem te velde gebracht geschut, en de Pruisische officieren verklaren, dat het de verwachtingen vervuldzoo niet overtrohen heeftdie daar omtrent, op grond van vredesoefeningengemaakt zijn geworden. Maar bij dit oordeel moet niet verzuimd worden op te merken, dat geene geschutsoortal is zij ook nog zoo volmaakt, in den oorlog tot gunstige uitkomsten kan leiden, wanneer zij in vredestijd niet goed ingestudeerd is geworden, dat wil zeggen, dat het bezit van een onberispelijk kanon alleen dan vruchten zal opleveren, wanneer de wetenschap, om dat kanon tot handelen te brengen, gelijken tred houdt met de technische volmaking die aan het vuurwapen gegeven is. De wetenschap van behandeling van het veldgeschut nu, was in het Pruisische leger zeer hoog opgevoerd, en zoozeer in juiste verhouding met de bestemming, die het in oorlogstijd te vervullen haddat men in bedenking staataan de superioriteit van het kanon, dan wel aan de uitnemende oefening van zijne bediening het grootste aandeel in het verkregen succes toe te kennen. Hadden de Pranschen voor hunne vuurmonden de degelijkheid der oefeningen gekend, waarin de Pruisische artillerie was groot gebracht, de gebreken van hun geschut zouden voorzeker niet in die mate in het licht gesteld zijn gewordenals thans het geval is geweest. Juist door dat gemis aan degelijkheid werd wantrouwen voor het ter behandeling gegeven materieel geboren. Eigen gebreken worden vaak het laatst ingezien en zoo geraakte men er in Frankrijk

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 445