441 ■stands (vivgl lieues). Deze proeven zijn onlangs door den he leinden sterrekundige te Montpellier hernieuwd geworden, en wij lillen beproeven onzen lezers de uitkomsten dezer nieuwe telegrafie te doen kennen, die geroepen is om in oorlogstijd diensten te bewijzen. I De toestel bestaat uit twee spiegels, geplaatst op houten voet- Jukken, die in staat stellen hun alle standen en alle hellingen te even. Een dezer spiegels ontvangt een' zonnestraal, dien hij te- lugzendt naar den tweeden spiegel; deze weerkaatst op zijne beurt et licht naar het puntmet hetwelk men zich verstaan wil. De Jorrespondenttot wien men zich wendt, is van een' gelijken toe- Itel voorzienen weldra wordt door het werken met de spiegels ■oor de bewegingen, die men er aan geeft, het gesprek gevoerd als liet den elektrischen telegraaf. Maar kan een lichtstraalaldus teruggekaatst door een' spiegel leer ver gaan en zijne sterkte behouden Dit is het eerste gewich- ige te onderzoeken punt. Uit de proefnemingen blijkt, dat het lermogen van zulk een licht-om zoo te zeggen onbegrensd is. Dit icht kan onmetelijke ruimten doorsnijden en al zijnen glans bewa- Jen; het zou den geheelen dampkring doorloopen zonder te verzwak- fcen. En men geloove niet, dat er een groote spiegel noodig is lom zulk eene uitwerking te weeg te brengen. De oppervlakte der ipiegels van den toestel, aanvanklijk groot als de bodem van een' Bloedis gebracht geworden op de afmeting van een vijffranksstuk Jen liet licht was op verscheidene uren afstands nog zoo fel, dat het Hoog liet moeielijk verdragen kon. Het is duidelijkdat zulk eene ■uitwerking slechts plaats kan hebben bij helder weder en zuiveren Jdampkringde mist, dien soms liet zonnelicht niet vermag te door leren is een onoverkoomlijke hinderpaal voor een' teruggekaatsten Jstraal. Met andere woorden, het seinen-stelsel, waarvan hier sprake is, is niet toepasselijk in elk weder en in elke omstandigheid. Maar is dit niet het geval met al de andere gemeenschapsmiddelen? De afgevaardigde zendelingen komen niet altijd op hunne bestemming aan, en het is voldoende een ijzeren draad door te snijden om den w'onderbaarlijksten aller correspondentenden elektrischen telegraaf, te doen zwijgenDes nachts kan het zonnelicht met den besten uitslag vervangen worden door kunstlicht. Het teruggekaatste licht doorloopt dus zeer groote afstanden, en met behulp daarvan zouden signalen gemakkelijk worden overgebracht tot buiten de meest uitgestrekte vijandelijke liniën, zoo er geen ander beletsel was dan de dampkring.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 448