37 men denkt, dat er naast dat tijdschrift nog plaats is voor eene I courantdan geve men die uit zonder gedwongen abonnementen zie wat er van komt. Een degelijk geredigeerd tijdschrift, dat op algemeene medewer king mag rekenen, zal echter voor het Indische leger vooreerst wel voldoende zijn. Waarom zou de belangstelling in eene courant grooter zijn dan die voor het tijdschrift? Schrijver verkiest den dagblad vorm, om op die wijze de militaire studie tot het onderwerp te maken van het gewone dagelijksche verkeer, doch het komt mij minder noodig voor, dat men aan tafel of in de sociëteit militaire studiën make. Alles op zijn tijd en op zijne plaats. Er zijn uren genoeg, die men aan de studie kan wijden, zonder gevaar te loopen van door inspanning de spijsverte ring te benadeelen of het societeitsverkeer voor den niet-militair minder aangenaam te maken. Meer nut stel ik mij echter, met u en ook met den schrijver, voor van goed begrepen wetenschappelijke bijeenkomsten. Daarom was het ons pogen, zulk eene vereeniging op den meest mogelijk vrijen voet tot stand te brengenen wanneer mijne gevoelens in dit opzicht door u worden gedeeld, dan zult gij ook met mij alle krachten inspannen om die vereeniging in stand te houden. Mocht in den beginne alles ook al niet gaan, zooals wij het wel zouden wenschen, laat ons dit niet afschrikkenwant al doende leert menen de over winning is aan hem, die met overleg en inspanning volhoudt. En hiermedeMijne Heerenben ik aan het einde mijner het tijdschrift-artikel beoordeelende beschouwingenen te gelijk ook aan het einde mijner rede, want die beschouwingen hebben mij de ge legenheid verschafthet gekozen onderwerp van alle zijden te bezien en onder uwe aandacht te brengen. Den schrijver daarbij volgende, kon ik echter niet altijd catego risch blijven. Wanneer men eene verhandeling nuttig wil doen zijn, is dit echter een eerste vereischte. Ik zal trachten aan dien eisch te voldoendoor ten slottein korte woorden en naar de rangorde die ik er aan zou gevende stellingen te herhalendiewat ons on derwerp, //studie der officieren", betreft, uit het besprokene kunnen worden getrokken.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 44