4,43 kunnen worden, het eene geplaatst in de provincie Valencia, het andere op een' berg op twee en dertig uren afstands van daar, om te begrijpendat er eenige moeielijkheid in gelegen is elkander te ontmoeten, zoo de waarnemers wederkeerig de punten niet ken nen, waar de ander zich bevindt. Onderstellen wij twee legerkorpsen, van elkander gescheiden door eene vijandelijke macht en elkander kennis willende geven van hunne aanwezigheid en vau de hulp, die zij kunnen aanbrengen. Aan de eene zijde doet men den lichttelegraaf werken, men leidt deu te- ruggekaatsten zonnestraal in alle richtingen en naar de onderschei dene hoogten. Op zeker oogenblik wordt het oog van den corres pondent, die de ruimte waarneemt, getroffen door dezen lichtstroom. Hij moet dus, op zijne beurt, zijn1 reflector of weerkaatsen den spiegel richten naar dit punt om te verwittigen, dat hij dit sein gezien heeft; het is om deze richting te vinden, dat de alhidade zoo onschatbaar is. De alhidade is een houten buis of koker, eene soort van kijker zonder glazenwaarin een ader of straal [filetvalt van het licht opgevangen door den spiegel. In dezen kijker is aan elk uiteinde een klein gaatje geboord. Het oog, geplaatst voor eene van deze openingen, zoekt het punt, van waar het sein van den correspon dent is uitgegaandit is niet moeielijker dan de verschillende plek- sen van eene vlakte te verkennen met een1 gewonen kijker. Als de waarnemer zich vergewist heeft omtrent de stelling van zijn1 correspondent, heeft hij de lichtader, ontleend aan den reflector, slechts te richten naar het kleine gaatje van de alhidade; van dien oogenblik is hij zeker, dat zijn spiegel in eene goede richting is, want eensdeels heeft hij het station van zijn1 correspondent gezien oor het gaatje der alhidade, en anderdeels volgen, omdat de door dit zelfde gaatje gaande lichtader slechts een deel is van den door en spiegel weerkaatsten straaldeze twee lichtstralen (de ader der alhidade en de hoofdstraal) denzelfden weg en bereiken hetzelfde doel. Dus, zoo lang de telegrafist het kleine gaatje der alhidade beschenen ziet door de lichtader, is hij zeker, dat zijne seinen rechtstreeks tot zijnen correspondent komen. De taal is slechts een spelen met de spiegels, volgens het alphabet of overeengekomen cijferschrift. De wijze van behandeling is zoo eenvoudig en de werking zoo zeker, dat de telegraafbeambten te Nimes, die in den oorlog gedurende meer dan twee maanden met den heer Le Verrier proeven hebben genomen, het ver genoeg gebracht hadden, om in achttien minuten vijftig woorden te seinen,

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 450