444 wat ten minste honderd vijftig woorden van de gewone taal geeft, als men groepen of gedeelten van een volzin gebruikt. De toestellen van den heer Le Verrier worden gemakkelijk ineen gezet en uit elkander genomenin weinig tijds hebben zij den ver- eischten stand en zij zijn licht te vervoeren. Zij kunnen, in drin gende gevallen, worden ingekrompen tot twee zakspiegeltjes en een houten buis, die er uitziet als een gewone wandelstok. Maar de lichtstraal, die op verren afstand gezonden wordt, ver spreidt zich, naarmate hij zich" verwijdert; is het dan niet te vreezen. dat hij door anderen worde gezien dan door hendie er belang bij hebben hunne seinen te verbergen? Werkelijk hebben wij op Öt uur afstands van de plekvan waar het licht uitstraaldeeene uitge strektheid van tweehonderd passen gemetenbinnen welke men den spiegel zag schitteren, en van waar men de afwisselende flikkeringen en verduisteringen kon tellen. De heer Le Verrier verhelpt dit ongemak door vooraan eene lens te plaatsendie den lichtbundel in één punt samenbrengt. Bij gebrek aan zonnelicht neemt men toevlucht, hetzij tot liet licht van brandend m.arjnesïumwelke glans ieder kenthetzij tot dat van een mengsel waterstof en zuurstof, brandende op eene krijtstift (Drummond's licht), en nog eenvoudiger tot het licht eener gewone moderateurlamp, versterkt door een stroom zuurstof, die gemakkelijk bereid en in een zakje van kaoetsjoek bewaard kan worden. Boven al deze middelen geven de telegrafisten van Nimes de voorkeur aan het licht van zekere bereide poedersdat met groote juistheid kan bestuurd worden. De proeven hebben te Montpellier plaats gehad uit de citadel, op den heuvel Castelnauin het bijzijn van een' grooten toeloop, waaronder vele geleerden en genie-officierendie zich zeer getroffen toonden door de uitkomsten. Tot zoo ver het '/Journal des Débats". Zou het niet wenschelijk zijn, in Indië proeven te nemen met deze lichttelegraaf Een aanval van Europeeschen vijand blijft, wat men ook moge zeggen, altijd mooglijk. De kleine eilandennabij de groote gelegenschijnen aldaar aan de lichttelegraaf in oorlogstijd eene rol van hooge waarde te beloven. //Correspondenten" op Onrust, Madoera, Noesa Kambangau en elders zouden groote diensten kunnen bewijzen aan onze strijd macht te of bij Batavia, Soerabaja, Tjilatjap, enz. Erits.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 451