445 Een paar hoehen over den jongsten oorlog. Voor korten tijd behelsde het dagblad »Le Temps" eenige opmerkingen over de Bibliotheek voor officieren, onlangs op last van Thiers aangelegd. De schrijver vindt het niet methodiek te beginnen met Plavius Josephus' Beleg van Jeruzalem en Sallustius1 Jugurthaals onder werpen, die het eerst zouden moeten bestudeerd worden. Zelfs de werken van Turenne, Trederik II en Napoleon I acht hij niet actueel genoeg. Hij verlangt iets, dat meer de nieuwsgierigheid prikkelt, b. v. over den jongsten oorlog. Hij beveelt onderhande lingen aan met de uitgevers van de beste over dat onderwerp ver schenen boekenthans meest allen onbereikbaar voor de platte beurs van een luitenant, zoo als de twee deelen van ïtüstow (reeds inliet Fransch vertaald); het uitmuntend werk Melz, par u>i officier supérieur de Varmee du Rhinde merkwaardige correspondenties van de Engelsche dagbladenenz. Ten slotte vestigt hij de aandacht op: Les travaux d'investisse- ment executes par les armées allemandes autour de Parisgeschre ven door un ancien élève June école spéciale. De schrijver van dit boek, vermoedelijk een officier, heeft de moeite genomen, na de wapenschorsing al de insluitingswerken om Parijs op te meten, in kaart te brengen en zijne teekeningen te vereenigen tot een' atlas, vergezeld van een verklareuden en beredeneerden tekst. Deze arbeid zal verscheidene afleveringen tellen. De eerste bevattende eene kaart en twaalf platen, is verschenen, en heeft betrekking op den aanvals- perimeter, die loopt van Gournay-sur-Marne naar Ormessongaande door Dry, Villiers en de hoogten van Champigny. Zij is dus bijzonder belangwekkend, omdat deze terreingordel het tooneel geweest is van de pogingen tot uitvallen in de laatste dagen van November en de eerste van December (toen üucrot zwoer slechts dood of overwin nend te zullen terugkeeren. De man verwon niet en leeft nog. Pr.) De schrijver is eenigszins in bijzonderheden getreden en spreekt als een man, die uit eigene oogen gezien heeft. Hij ontvouwt theore tische en praktische bedenkingendie zijn werk niet alleen aanprij- zenswaard maken voor de mannen van het vakmaar ook voor de lezers, die er prijs op stellen, zich duidelijk rekenschap te geven van deze merkwaardige dagen. Prits. RosseVs laatste boek. Een Engelsch blad heeft voor eenige

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 452