450 drie slechte. Bovendien komen de drie niet uit, als de tijd der beproeving daar is, maar blijken dan gebezigd te worden in aller lei burgerlijke staatsdiensten, waaruit zij niet kunnen worden weg genomen zonder stremming te-veroorzaken. Politiediensten, bij voorbeeld, zegt hij, zijn niet goed voor sol daten en worden niet goed door hen volbracht Gelijk alle hervormers, wilde Rossel de plaatsvervanging bij het leger afgeschaft hebbenomdat zij het geheele stelsel doordringt met een1 geest van huurlingen. Hij verlangde voor den soldaat tien jaren dienst in het actieve leger. Hij wilde aan de troepen opdragen de geheele natie te onderrichten in de krijgskunst. Niet, dat hij afzag van een schutterif of nnationale garde''' of iets van dien aard. Deze moet, volgens hem, bestaan uit alle mannen van zeventien tot zestig jaren, maar slechts in theorie, want in de praktijk zoude zulk eene massa menschen niet noodig zijn. Al de getrouwde ea gezeten burgers zouden eene rustende garde" vormen, tot bescher ming van hunne haardsteden na het uitbreken van den oorlog. Het eenige, wat zij behoeven, is wapenen, kleeding en munitie, gereed gemaakt en geborgen op geschikte plaatsen nabij het gebied, van waar zij getrokken worden. Ook wil hij nog eene mobiele garde van mannen tusschen de 20 en 28 of 35 jaren. Wat de officieren betreft, meent hij, dat zij uitgekozen moeten worden, in plaats van benoemd op verzoekvoor de helft uit de linie-troepen. Omdat die nationale garde meer officieren behoeft dan het staande leger, wil hij hare bataljons zwakker maken. Dus: een klein leger, een niet te korte diensttijd en eene burgerwapening met goede officieren. De ministers van oorlog kunnen slechter dingen doen dan Ros- sefs boek bestudeeren. Omtrent het algemeene onderricht zegt Jomini, dat afzondering der troepen in regimenten, die in garnizoenen liggen, een dei slechtste stelsels is, die men volgen kan. Napoleon schreef o. a. aan Marmont, de troepen in kampementen te leggen en hen aanhoudend te doen exerceeren, als het eenige middel om orde en tucht te hand haven. nZij zullen er veel bij winnen door te kampeeren in Au gustus en SeptemberRossel wil echter het geheele leger, behalve de rekruten, zeven maanden van het jaar doen kampeeren in tenten of hutten. Dit beginsel vindt in Engeland meer en meer ingang. Tot naricht voor hen, die de cavalerie en de djajang-sekars in Indië daarvoor toch willen gebezigd zien. Fr.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 457