452 bewegingen belemmerd door hongersnood, en in 1812 kwam het ngroote legermeer om door gebrek aan mondtocht dan door de koude. Wie de ijverigste en beste intendance en vervoermiddelen heeft, behaalt zeker weder een groot voordeel op zijne tegenpartij. Hierin ligt weder eene grondstelling, in het oog gehouden door de Pruisen, verwaarloosd door de Pranschen in 1870, op nieuw aange drongen door Rossel. //De plicht van de lichte ruiterij iszoo ver mooglijk zich te wagen om den vijand te verkennen, tevens altijd een gevecht ver mijdende. Zoo de Fransche cavalerie in Duitschland ware doorge drongen, zou zij een land hebben gevonden, aanvankelijk bijna weerloos. De Pruisen stelden zich op achter den Rijn, maar waren wijs genoeg tien duizend ruiters zonder verwijl naar de grenzen ta zenden, verscheidene dagmarschen vóór het vereenigingspunt. liet is een genot, in Rossel's werk de woorden van groote mees ters te herlezen, met zooveel oordeel door hem herinnerd en uit gekozen. Luister naar de volgende, overgeschreven uit Napoleon en onophoudelijk het Pruisische leger ingeprent door Prins Frederik Karei: «Wij kunnen en moeten in de taktiek niets onvoorwaardelijk voorschrijven. Er is geene natuurlijke slagorde." //Alles kan hersteld worden" telegrafeerde Napoleon III, na zijn eerste nederlagen. Hoor Napoleon I: //Als gij voornemens zijt een' grooten slag te leveren, verzeker u dan van alle kansen van geluk ken, vooral als gij te doen hebt met een groot veldheer, want, zoo gij geslagen wordt, al waart gij ook te midden uwer magazijnen en nabij uwe vestingen, wee den verwonneling Omtrent de cavalerie zegt Napoleondat de lichte het leger volledig moet inlichten en van verre. Zij moet echter door zware ondersteuud worden. Over deze stelling schrijft Rossel eenige belangwekkende en leer rijke bladzijdentot staving veldtocht op veldtocht aanhalende. Yan cavalerie-charges zegt Napoleon I, dat zij even goed zijn in het begin, het midden en op het eind van-een slag. Zij moeten altijd worden uitgevoerdals zij kunnen gericht worden tegen de flanken van de infanterie, vooral als deze in haar front in een gevecht gewikkeld is. Napoleon dringt er ook op aan, dat alle ruiterij geschikt zij om te voet te vechten3000 cavaleristen moeten, zoo zij geleerd hebben zich zonder paarden te behelpenniet tegen gehouden worden door 1000 infanteristen in een bosch of 2000 in eene andere stelling.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 459