METZ EN BAZAINE. De redacteur vau dit tijdschrift verlangde, dat ik een en ander zou schrijven over den jongsten oorlog. Met voordacht draalde ik hiermede. De voorstellingen waren nog te hartstochtelijkte eenzijdig. Als men zelfs den scherpzinnigen krijgskundige von Riistow te recht verwijt, dat hij dikwerf dwaalt door ongeduld, wat staat dan niet andere.n te wachten, die een te haastig oordeel vellen? Maar het licht begint door te dringen in de nevelen die nog over enkele der jongste krijgsverrichtingen lagen uitgespreid. In eene boekaan kondiging vermeldde ik reeds het uitmuntende werkMetz Cam pagne et Négociations par nn officier supérieur de Varmee du Rhin. Paris, lïbrairie militaire de J. Rumaine1 volume hl 8° de 512 pages. Het is nu bekend gewordendat de kolonel d'Andlan er de schrijver van is. Ook Bazaine heeft gesproken. Vóór eenige dagen brak deze het te lang bewaarde stilzwijgen af door in het licht te geven: II armee du Rhin, depuis le 12 Aoiit juscpu'au 29 Octobre 1870. Paris, 1 vol. grand 8° de 305 pages chez Henri Pion). Aan de hand van een Bransch tijdschrift zal ik het merkwaar digste uit die twee voorstellingen mededeelen. Daarna wensch ik het oordeel van Littré te doen kennen over Res vaincus de Metz, par E. J.***, ancien éléve de VHcole poly technique. Paris, 1871. Librairie internationale. Beginnen wij met d'Andlan. De geheele pers heeft aan dit boek, van den eersten dag zijner verschijning de ontvangst bereid, die men aan een hoofdwerk schuldig is, en dat was billijk. Wat men ook moge denken van de gevolgtrekkingen des schrijvers, men zal hem eene bijzondere bevoegdheidgrondige kennis van de krijgs- 20

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 464