462 en het steunpunt /,oude geweest zijn; dat hij, zonder te weigeren het plan ten uitvoer te ieggeti, t welk de overhand behaald had, wellicht zonder er zich rekenschap van te geven, er het laisser-allei iu lei, dat men brengt in met tegenzin gedane zakenen dat hij zich eindelijk, zonder spijt, door hinderpalen, onafhanklijk vau zijn'wil, verplicht zag af te zien van den marsch op Verdun en binnen Metz te gaan, schijnbaar ondanks zich-zelven. Deze terugkeer naar Metz, in de gemoedsstemming, waarin wij weten, dat de generaal ver keerde, vertoonde aan zijne verbeelding verleidelijke vooruitzichten. //Hij zag voor zich-zelven in het verschiet eene volstrekte ouaf- hanklijkheideene schitterende rol, naar wensch geslaagde plannen en een onve'rdeelden roem. Hij ontliep het gevaar van een1 slag in het open veld, en zijn naam had de ramp niet te duchten van een1 aftocht als dien van Keichshofen". Na eene weifeling, die zich verraden heeft door het in den blinde rondtasten en de tegenstrij digheden in het bevel, had de maarschalk den 17Jen zijn besluit genomen en deed zijn leger, na zware offers, stellingen nemen in het versterkte kamp om Metz. Een zeer aanzienlijk konvooi volgde de Eranschen op den weg naar Verdun. Daar men het niet spoedig genoeg naar Metz kon doen terugkeerenmoest men het verbranden, om niet een1 oninetelijken voorraad levensmiddelen in handen van den vijand te laten vallen. Te gelijk liet men te Rezouville de ambu lances met gekwetsten in den steek. //Welk eene ramp! Den dag na eene overwinning!11 De Pruisen, die den 17dcn beangst zijn geweest voor hunne eigene veiligheid, zijn den 18Jc" in staat de aanvallende beweging te her vatten, en ditmaal met strijdkrachten, die bewijzen, hoeveel ge wicht door hunne aanvoerders aan deze operatie gehecht werd. De slag van Saiut-Privat vangt aan; de Duitschers brengen 240,000 man in linie, het leger van' Metz 150,000. Hier laten wij het woord aan den kolonel d1 Andlan. //Men zal bezwaarlijk gelooven, dat een bevelvoerend generaal, na zooveel ontvangen waarschuwingen, tegenover zulk een dreigend Noot van het Fransche tijdschrift. Wij weten uit goede bron eene bijzon derheid, die al het hierboven gelezene zou verklaren. De generaal Coffinières opperbevelhebber van de vesting Metz, zou aau een' officier, die met hem in Duitsch- land geïnterneerd was, een brief getoond hebben, dien de maarschalk Bazaine hem reeds in den vroegen morqen van den dag van Gravelotte (16 Aug.), vóo'r den slag had geschreven om hem te verwittigendat hij zich gereed moest houden het Fransche leger deuzelfden avond voor Metz te zienZoo deze brief bestaatzou het eene droevige en alles afdoende bevestiging der onderstelling van onzen schrijver zijn.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 469