39 Voor de jonge officieren is eene verplichte vereeniging op vaste tijden en onder leiding aan te bevelen, niet zoozeer om hen nog bepaaldelijk in het een of andere vak te oefenen, als wel om hun de overtuiging te geven, dat studie noodig blijft; niet alleen om vooruit te komen, maar ook, om in staat te zijn steeds zijne plichten naar behooren te vervullen. Bij die verplichte vereenigingen moeten alle schoolsche vormen vermeden worden, en de keuze van den leidsman in die eerste gedwongen vrije-studie is van veel belang. Voor de studie is echter een handboek niet noodig, want studie is onderzoek en vergelijkingen voor beiden zou eene geregle menteerde wetenschap het doodvonnis zijn. Evenmin eenig tijdschrift of courant, die men koopen moet. Als er wat goeds in staat, vindt men koopers genoeg, die dan tevens lezers zijn. Ook thans is er gelegenheid te over om, hetgeen speciale studie of wetenschappelijke ervaring heeft geleerd, tot nut van anderen te doen strekken; hetzij door voordracht in eene wetenschappelijke ver eeniging, of wel door bekendmaking in het militair tijdschrift. Wanneer die wijze van onderlinge beoefening meer algemeen wordt in practijk gebracht, dan zullen wij ook in Indië, evenals elderser toe geraken om het leger in alle opzichten te doen beantwoorden aan de door den tijdwaarin wij levengestelde en nog te stellen eischen. Na afloop der voordracht werd de vergadering voor een kwartier geschorstdoch het planom nog dienzelfden avond een tweede onderwerp te behandelen, bleef wegens het late uur onuitgevoerd, en men besloot de behandeling van dat onderwerp tot eene volgende bijeenkomst uit te stellen. Geregeld werd nu minstens eenmaal 's maands eene voordracht ge houden, waarbij legerorganisatiegeschiedenis, artillerie en legerbe sturing achtereenvolgens de stof leverden. Ook voor de middelen tot studie werd door het bestuur gezorgd. De aankoop van enkele goede militaire werken legde de grondslag tot de bibliotheekdie spoedig met eenige van leden en niet-leden ten geschenke ontvangen boeken vermeerderde. Van den redac teur van het militair tijdschrift ontving men eenige minder alge meen verkrijgbare tijdschriften ten gebruike. Op een daartoe gedaan verzoek gaf Zijne Excellentie de Kommaudant van het leger vergunning, gebruik te maken van de bibliotheek der Ie en IIe

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 46