stukken, die rechtsomkeert maakten, hielden gedurende geruimen tijd de infanterie en het materieel, dat volgde, tegen, onder een' stortregen en te midden van zware slijkmeren." Onnoodig te zeggen, welk een schadelijke uitwerking deze journée des dupes op het moreel der troepen te weeg bracht. //Vier dagen later, in den vroegen morgen, kondigt men eene nieuwe operatie aan. Had de maarschalk een nieuw bericht van Mac-Mahon ontvangen, dat hem inlichtte omtrent diens pogingen en hem dringend uitnoodigde daaraan te beantwoorden? Hoe het zij, men hervat, zoo goed en zoo kwaad als het is, het uitvals- plan van den 26ston men denkt er niet aan het zoo te verbeteren, dat het de kansen van welslagen verhoogtnoch het te wijzigenopdat de vijand ons niet voorkome, noch zelfs het te volvoeren met de noo- dige kracht. Dezelfde vertraging, hetzelfde heen en weder slingeren in het bevel. Toch hadden wij ernstige kansen van welslagenzoo men er gebruik van wist te maken. Wij zouden 90,000 man heb ben te stelleu tegenover de 60,000, die alleen gedurende verschei dene uren ons den doortocht van Sainte-Barbe moesten betwisten. De maarschalk schijnt ongevoelig voor dit voordeel; hij laat eerder den slag aanvangen dan hem aan te vangenwel verre van hem te leidenblijft hij onverstoorbaar het toezicht houden over het opwerpen vair eeu epaulementm den benardsten oogenblikals wanneer al de pogingen van den vijand gericht zijn tegen het korps van den maarschalk Leboeuf, zendt hij hem evenmin eenig bevel of versterking, als hij er aan denkt hem eenige tijding te vragen. //In weerwil van dat alles, had de geestdrift onzer troepen won deren verricht, en des avonds was het voordeel aan onze zijde', mits men ijver en volharding ten toon spreidde om het te verze keren. Maar op het uur, waarop de Pruisen in allerijl versterking ontboden, zonder welke zij zich in gevaar zagen, en die met groote moeite bij tijds kon aankomenzag men den maarschalk Bazaine weder den weg naar Sainte-Barbe inslaan en zich in de richting van Metz begeven, zonder een enkel bevel, een enkel woord te heb ben achtergelaten, zelfs zonder berichten in te winnen omtrent den toestand van de verschillende legerkorpsen. Den volgenden ochtend stelde hij aan de verschillende korps-kommandanten eene dubbelzin nige nota ter hand, waarin hij hun verzocht zeiven te beslissen, ol men den aanval moest voortzetten of terugtrekken. De Pruisen ga ven hierop antwoord door ons aan te tasten met strijdkrachten, vrij 467 Ja, de dépêche van 22 A us. uit Reims. Fr.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 474