468 wat talrijker dan de onze. In het begin van den namiddag week het Fransche leger, waarvan twee derden nog geen deel aan het gevecht hadden genomen, onder de muren van Metzditmaal weder tot groote verbazing van den vijand. vDen lsten September neemt de militaire geschiedenis van Metz een einde. //Hooren wij nu de tegenpartij. //Vóór weinige dagen is een nieuw document, niet het minst op merkelijke, de rijke militaire bibliotheek, die wij aan de pen dei Fransche generaals te danken hebbenkomen vermeerderen. Na al de anderen heeft de maarschalk Bazaine zijn boek geschreven en brengl hij zijne zaak voor het publiek. Ieder weethoe moeielijk zij te-win nen is. Maar na de ontleding van Kolonel d'Audlan's werk, zijn \vi den lezer een uitvoerig verslag van de zelfverdediging des aange klaagden schuldig. //Zelfverdediging is het juiste woord nietwant de houding van dei schrijver is niet die van een' beschuldigde voor zijnen rechter. Be halve in twee of drie gedeelten, waar hij zeker gemeend heeft ziel niet te mogen onthouden van eene toespeling en van een rechtstreekse! antwoord, schijnt hij den staat der openbare meening niet te kennen zelfs de zware beschuldigingen, die hem' boven het'hoofd hangen niet te vermoeden. De maarschalk verhaalt de gebeurtenissenwaar aan hij deel genomen heeft, op den toon van een officieel stuk. //Genaderd tot de roerende punten waar de lezer uitleggingenant woorden, eene rechtvaardiging verwacht, legt de maarschalk een ad ministratief stukhet proces-verbaal van een' krijgsraad overen gaa door. Als hij zelf verhaaltis het met de kortheid van een' man gewoon te bevelen, en die zich bezwaarlijk verlaagt tot het afleggei van rekenschap. Van daar soms eene beknoptheiddie effect bejaag' en niet vrij is van een' tint van kleinaehting. //Men heeft blijkbaar den schijn van voorname waardigheid willei aannemen; meer dan één lezer zal er wellicht eene behendige listii zien. In allen gevalle, goede, klare en categorische antwoorden zou den veel meer in den smaak geweest zijn van het publiek en voora van de zeldzame verdedigers van den maarschalk. //Een geheel onpersoonlijk voorbericht legt in weinige bladzijden vai krachtige en technische juistheid, de hoofdgebreken van het Fransch militaire stelsel bloot, waaraan Bazaine Frankrijk's rampen toeschrijft Ziehier den korten inhoud er vanPruisen was gereedstoffelijk ei

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 475