471 steeds, per telegram, uitdrukkelijke bevelen. Maar men moet zeggen, dat, althans in dezen oogenbhk, die bevelen werden ingegeven door een helder inzicht in den toestand, en men kan niet anders dan betreurendat de maarschalk er zich zoo weinig en zoo slecht naar gedragen heeft. Hij verklaart zelf, dat Napoleon er op aandrong-, de troepen zoo spoedig mooglijk op den linkeroever van de Moezel te doen overgaan. Deze beweging werd zoo duidelijk aan de hand gegeven door de omstandigheden, zij was blijkbaar van zoo beslissend gewicht, dat men moeite heeft te gelooven, dat de maarschalk, die krijgsman van zoo veel oudervinding en van zoo geroemde geestkracht, een'oogen- blik heeft kunnen weifelen alles te ondernemen om ze gelukkig te volvoeren. Van waar komt het, dat hij deze operatie, waarvan het geluk van Frankrijke leger afhangt, met eene in het oog loopende slapheid volbrengt? Op Verdun terug trekken, was de hand reiken aan het leger van Mac-Mahon en achter de Moezel eene dichte massa van flinke troepen vormen; dat was, in één woord, doen, wat de maarschalk zelf betreurde, dat men niet in het begin vau den veldtocht gedaan had. Bij gebrek aan militair verstand schreef het gezond verstand dit gedrag voor als de eenige kans van redding, die overbleef. Bovendien ontbrak het den maarschalk niet aan waarschuwingen. Hij zelf haalt twee of drie dépêches van den keizer aandie hem dringen de Moezel over te gaan. De keizer zendt hem ten laatste een telegram van de keizerin, "dat bewijstwelk gewicht de vijand er aan hechtdat ivij niet op den linkeroever overgaann 'Daarvoor moet men dus alles doeti", voegt hij er bijnen zoo gij meent eene aanvallende beweging te moeten uitvoerenlaat er u niet zoo door meeslependat gij den overtocht niet kunt volbrengen. Wat de verstrekkingen betreft, men zal ze op den linkeroever kunnen doen door in gemeenschap te blijven met den spoorweg." Tegen al deze dringende verzoeken stelde de maarschalk zwarigheden over in de uitvoeringhoofdzakelijk iet gebrek aan bruggen en den sterken was van de Moezel. "Kortom, ondanks al den spoed en den ijver, waarmede de wan orde hersteld werd, veroorzaakt door den was van het water, was bet niet mooglijk de beweging aan te vangen vóór den morgen van den 14'ien en nog wel zeer laat. Het 3e korps, dat het centrum der linie innam, moest den terugtocht dekken. Verliezen van tijd eo atstand waren de redendat het laatste gedeelte van dit korps zich nog in zijn kampement bevond toen het reeds sinds lang afge-

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 478