473 e verwachtenmen sprak van een ruiterkorps van twintigduizend nan. Door voorwaarts te rukken langs de twee zuidelijke wegen die naar Verdun leiden, twee evenwijdige wegen en op korten afstand ran elkander, had ik het voordeel het leger dichter bijeen te houden in den vijand het hoofd te kunnen bieden, van welke zijde hij ook opdaagde, doordien mijne vleugels altijd volkomen vereenigd bleven. Wat er ook waars zij in deze verklaringde gebeurtenissen bewe zen, hoezeer het te betreuren was, dat de maarschalk zoo slecht ingelicht was en zoo weinig gedaan had om de waarheid te weten. De vijand had het in snelheid op hem gewonnen en men moest slag leveren. Dat is de dag van Rezonville; wij verliezen er meer dan zestienduizend man bijzes generaals en acht honderd officieren. Tegen dien prijs behielden wij onze stellingen en het werd ons mooglijk onzen marsch op Verdun te volvoeren, onder voorwaarde geene minuut te verliezenvan de verwarring van den vijand en van zijne geringere getalsterkte (80,000 man Pu..) partij te trekken en niet, in omstandigheden, ditmaal vrij wat bedenkelijker, de lang zaamheid en de weifelingen te herhalen, die op het gevecht van Borny gevolgd waren. Men weet, wat het geval was. Den vol genden morgen twijfelen de Pruisen, die ons leger niet meer gewaar worden, er niet aan, dat het op een der wegen naar Verdun op marsch en gedurende den nacht een groot eind vooruit gekomen is. Maar neenhet was teruggetrokken onder Metz. ITet had geheel vrijwillig, de vrucht van twee bloedige overwinningen verloren. Dit is eene te belangrijke gebeurtenis om niet in-extenso de redenen aan te halen, die de maarschalk bijbrengt voor eene beslissing, welke zoo uitnemend aan de wenschen van den vijand beantwoordde- «De slag van Rezonville bracht het leger in de onmooglijkheid den 17<len den terugtocht ouder goede taktische omstandigheden voort te zetten. "De Pruisen hadden, door zich in den vroegen ochtend van Mars- Ia-Tour meester te maken, den zuidelijken weg naar \erdun afge sneden dien wij verplicht zouden geweest zijn weder te veroveren door een1 nieuwen slag tegen massa'sveel aanzienlijker dan den 16'1™ Augustus hetzelfde was het geval met den weg door Conflans> zeer nabij den eersten. Bleef nog over de richting van Briey Longuyonwaarvan ik hierboven de bezwaren heb doen uitkomen, en welken ik in dat oogenblik niet zou hebben kunnen volgen zonder in tegenwoordigheid van den vijand bewegingen te volvoeren, die mij verplicht zouden hebben hem den rug toe te keeren.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 480