//Bovendien hadden de troepen slechts levensmiddelen voor dien dag; het was dringend noodig uitdeelingen te doen. Deze hadden den 1411 Augustus, voor het vertrek, slechts zeer onvolkomen kunnen plaats vinden; de gebeurtenissen van den 14<le", de vertra ging, daarop gevolgd in den afmarsch der troepen, de onvermij delijke opeenhooping, die er uit voortvloeide bij het verlaten van Metzalles liep samen om ze onmooglijk te maken. Eindelijk, de konvooienverplicht op den eenigen berijdbaren weg te gaan, die van Metz naar Gravelotte leidt, hadden den 16<1™ des morgens niet allen hun legerkorps bereikt. «Bij al deze redenen kwam nog het gebrek aan kruit, waarin wij ons bevonden. Het verbruik op den 16;'c" was ontzettend ge weest, vooral onder de twee legerkorpsen (het 2de en het 5Je), die sinds het begin in den slag waren gewikkeld geweest, gelijk de algemeene artillerie-reserve. Het groote park was niet bij het leger, en de gezamenlijke voorraad, die nog overbleef, hoofdzakelijk ge leverd door het 3llc en het 4'1c korpseerst in den loop van den dag in den strijd betrokken, en waarvan twee divisiën in het ge- geheel geen deel hadden genomen aan het gevechtuithoofde van den te doorloopeu afstand, kon niet in de behoeften van allen bij een' nieuwen veldslag voorzien. "In elk geval, na twaalf uren strijdens, te midden der wanorde, w aarin zich de divisiën van de verschillende legerkorpsen bevonden ten gevolge van de wijze, waarop zij in den slag gewikkeld waren ge weest, in aanmerking nemende de aanzienlijke uitgestrektheid onzer linie van bataille, zou het onmooglijk geweest zijn in den nacbt van den 16ile" op den 17-len Je overblijvende munitie gelijkelijk ondei alle korpsen te verdeelen. Ik moest dus noodwendig nader bij Metz komenwant alleen daar kon ik mij van alles voorzien." W ij zullen aan de bevoegde rechters de zorg overlaten deze ver klaringen te beoordeelen. Het was gemakkelijk ze vooruit te zien en de openbare meening heeft er reeds uitspraak over gedaan. Dat men een nieuw gevecht moest leveren om het openen van een uit weg te voltooien, was eene zoo duidelijk mooglijke noodzaaklijkheid; de geheele vraag was te weten, of het beter was,dit gevecht te leveren op den dag na eene eerste overwinning, door van een eerste voordeel partij te trekken, zonder den vijand gelegenheid te geven versterking op te roepen, of te wachten. Wat het gebrek aan voorraad betreftde maarschalk heeft zich zeiven wederlegd want in den avond na den slag bij Rezonville was zijne eerste handeling 474

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 481