475 Iweest het bevel naar Metz uit te vaardigendat men in den nacht noodige munitie zou zenden. Eerst na beraad gaf hij tegenbevel i besliste, dat men in plaats van de munitie naar het leger te jen komen, het leger naar de munitie zou doen gaan. Er is een ander vrij zonderling feitde maarschalk wist (hij zegt ït een weinig lager), dat de voorraad in Metz zeer beperkt was. 'ij verhaalt, eenige bladzijden verder, dat men, hij toevalden 4sten Augustus neene onverwachte hulpbron vier millioen patronen et een cler laatste treinen aangekomenontdekte (Vergel. proces-verbaal van den krijgsraad. Zie beneden. Er.) Als de plaats zoo weinig rijk was aan voorraad van allerlei aard, elk belang zag hij er dan in. ze te naderen, met gevaar, of liever iet de grootste waarschijnlijkheid, er in opgesloten te worden? En as die betrekkelijke schraalheid van den voorraad bij zijn leger iet juist eene reden te meer om snel voorwaarts te rukkenin laats van in allerijl terug te gaan? En wat te zeggen, als men «denkt, dat, oin deze terugtrekkende beweging te volvoereuteu inde mond- en krijgstocht op te doen, gelijk het heette, het ierste, dat men verrichten moest, bestond in het verbranden vaneen nimetelijk konvooi levensmiddelen en goederen van allerlei aard, at ons volgdeten einde het niet in handen van den vijand te aten vallen. Zoo stelde men zich bloot aan eene bijna onvermijde- ijke ramp; men offerde al de winst der voordeelen op, die aan neer dan twintig duizend man het leven hadden gekostmen liet le ambulances vol gekwetsten achter, en men deed de levensmidde- eu voor een geheel leger in de vlammen opgaan, alles, om er te ?aan zoeken in eene plaatswaar men ter nauwernood wistwat men zou vinden Twee dagen later (18 Aug.) tast de vijand, meester van de stel lingen, die wij hem gelaten hebben, ons langs de geheele linie aan. Hij heeft 240,000 man bijeengebracht om aan de 150,000 man, door Bazaine aangevoerdte beletten den weg naar .Briey in te slaandenzelfden wegdien de maarschalk verwaarloosd haden waar langs hij zich nu door eene beslissende overwinning den doortocht zou hebben moeten banen. Wij hadden in het boek van den kolonel d'Andlan gelezen, dat de maarschalk zich op dezen laatsten dag slechts bezig had gehouden met het bewaren van zijne gemeenschap met de staddat hij bij het geraas van een algemeen kanonvuur, onverstoorbaar op het plateau van Plappeville was geblevenop vijf tot zes kilometers van het slagvelder niet aan denkende de noodige

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 482