495 Van de oude versterkte steden begrepen binnen den sector van Parijs, zouden Sedan, LongwyVerdun, Toul, Vitrv-le-Francais en Soissons vervallen, daarentegen de citadel van Laon, Montmedy en misschien ook Mezières behouden blijven. De bezettingen der nieuwe sterkten zullen onafhankelijk moeten zijn van de legers te velde. Men zalom ze te vormende laatste contingenten van het reserve-leger moeten nemente leveren door Lotharingen en Champagne, wat het dubbele voordeel zal hebben den vijanddie onstuimig het land binnendringt, de lichtingen van deze reserves niet te laten beletten, en manschap te leveren* die de streek goed kent en vast besloten is te verdedigen. Laat ons aannemen dat de Franschen, geslagen op de Moezel-linie, daarna op de Maas-linie, verplicht worden Lotharingen aan zijn lot over te laten en op de Marne terug te trekken; dan zal de vijand, wiens hoofddoel altijd Parijs zal blijven wegens den ontzaglijken invloed, dien deze hoofdstad op het geheele land zal blijven uitoe fenen zijn' marsch niet voorbij de versterkte legerplaatsen van Chalons en Ghaumont kunnen voortzetten, want het is onmooglijk aan te nemen, dat hij in de tusschenruimten MezièresChalons of Chaloiis-Chaumont of LangresBelfort, waarvan de lengte minder dan twintig uren gaans is, zal voortrukken om naar het noorden of zuiden van Frankrijk door te dringen, in zijn rug' en op zijne flanken de strijdkrachten latendedie in deze geretrancheerde kampen vereenigd zijn. Onderstellen wijdat de twee groote vestingen Chaflons en Chau- mont met de sterktendie haar vooraf gaantot hare verdediging 50,000 man normale bezetting vereischen, en dat de legers te velde, voor de Marne geslagenin elk der geretrancheerde kampen slechts 100,000 man hebben kunnen storten, dan zal de vijand 250,000 hebben in te sluiten; en daarvoor kan men, zonder eenige over drijving, schatten, dat hij, zoo deze kampen behoorlijk zijn aan gelegd, ten minste eene tweemaal zoo groote strijdmacht zal" gebruiken. Dus, zonder Belfort, te rekenen, zullen de veroverde Dit is vau zeer veel gewicht, want een legerkorps, dat den terugtocht aan. neemt, moet niet een. gedeelte zijner strijdkrachten achterlaten 0111 tot garnizoen voor ceue vesting te dienengelijk verscheidene malen in den jougsten oorlog gebeurd is. Dc geretrancheerde kampen moeten eene armee kunnen beschermen, maar niet er Hunne normale verdedigings-bezetting uit trekken, daar deze armee, zooveel mooglijk, rondom die kampen zal moeten opereeren door er slechts op te leunen, en zich niet verzwakken door er troepen aan te geven om ze te bewaken. Wat de wapening betreft, deze zal voor de sterkten en Belfort in vredestijd volledig moeten zijn.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 502