497 werken moeien opwerkenalthans de aardevrerkenen ook met de slechting belast worden. Zeker zullen het altijd zware uitgaven zijn, ten laste van het oorlogsbudget, maar men vergete nimmer dat het behoud van het land er van afhangt. Men stelle dit niet in de waagschaal door ver keerde spaarzaamheid of onheilzwangere weifeling. Aan den anderen kant leest men in een Duitsch vlugschrift, ver taald door de zorg van de Reunion des officiers en tegenhanger van de hierboven ontleden brochure Om het Duitsche grondgebied tegen Frankrijk te verdedigenmoet men vooral steunen op de groote geretrancheerde kampen van Metz, Straatsburg en Mühlhausendaarna komen in de tweede plaats in aanmerking, hetzij om doortochten af te sluiten hetzij om als tusschen- posten te dienen: Thionville of Diedenhoven HomburgPfalzburg en eventueel Schelestadt, zonder de talrijke afgezonderde forten te reke nen, die belast zullen worden met de verdediging van de passen in de Vogezen. Na de voltooiing van den spoorweg Parijs-Hamburg zal de vesting Wesel, die door deze baan gesneden wordt, een groot strategisch belang verkrijgen. De vestingen Keulen en Mainz zijn tegenwoordig in het geheel niet meer op de hoogte van den vooruitgang der nieuwere krijgs wetenschap; beide moeten, zonder verwijl, hetzij gewijzigd, hetzij vergroot worden. De tegenwoordigen vestingen Kastadt en Germersheimdie in zeer ongunstige strategische omstandigheden verkeereuzouden voor hare verbetering eene uitgaaf van vele millioenen thalers noodig maken, en zullen altijd gemakkelijk omgetrokken worden. Zij moe ten haren rang verliezen en vervangen worden door een geretrancheerd kamp, aan te leggen bij Mannheim, op gelijken grondslag als dat van Mühlhausen. Zoolang Duitschland niet in het bezit van Luxemburg zal zijn zal zijne verdedigingslijn Metz-Thionvilledie onder alle andere omstandigheden zeer sterk zoude wezen, altijd bedreigd worden. Het is daarom een vereischte, een geretrancheerd kamp, al ware het ook van kleine afmetingen, op te werpen bij Trier, in de omstre ken van Conz, dat het kruispunt is van vijf spoorwegen. Saarlouis zou dan te eenenmale nutteloos worden. Zoo deze weuschen vervuld worden, zou Duitschland tegen Prank-

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 504