498 rijk zonder zijne krachten te versnipperen eene zoo goede verdedi gingslijn bezitten, dat men zich geeue sterkere verbeelden kan. "Wesel, Keulen (met het bruggehoofd Dusseldorpdat tusschenbeide ligt), Koblenz, Mainz, Mannheim, Straatsburg, Miihlhausen vormen eene linie van reusachtige vestingenwaarvan de voorwerken zouden wor den gevormd door Trier, Thionville, Metz, Pfalzburg, Homburg. Van daar zullen wij uitgaan om nog eens onze onverzoenlijke! vijanden te ontmoeten, en dewijl deze oorlog onvermijdelijk is,» het leste hem zoo spoedig mooglijk te voeren. Trits. 23 Mei 1872. Onderofficiers-vereenigingen. Met het doel, den onderofficiersstani te verheffen en onder zijne leden de kameraadschap aan te kweeken, werd in den aanvang dezes jaars te Padang eene onderofficiers-vei eeniging opgericht, onder den naam van nde volhardingMoge zij die naam met eere dragen! Uit het hieronder volgend beknopt overzicht tocli zal blijken, dat zoodanige vereeniging sympathie, ondersteuning en een langdurig voortbestaan verdient. In de vereeniging te Padang heeft wekelijks eene vergadering der leden, uitsluitend onderofficieren, plaats, waarin voordrachten en voorlezingen over verschillende onderwerpen worden gehouden; om de andere week kiest men hiertoe bij voorkeur onderwerpen van militairen aard. De werkende leden, de sprekers, betalen elke vijf dagen 10 ct., de niet-werkende leden, de hoorders15 ct. contributie; daaruit worden de gewone onkosten bestreden, boekwerken en tijdschriften aangeschaft, enz. Eenmaal 's maands wordt voor de mindere militairen van liet garnizoen eene voordracht of eene voorlezing gehouden, te kiezen uit de reeds in de vereeniging voorgedragen stukken. Van af 26 Eebruari 1872 gingen de wekelijksche vergaderingen geregeld voort. Daarin werden o. a. voordrachten geleverd over den laatsten oorlog in Europaepisodes uit de Indische krijgsgeschiedenis de inneming van den Briel in 1572, het beleg en ontzet van Leijdei en het bombardement van Antwerpen, welk laatst onderwerp ooi tot eene voordracht voor het garnizoen werd gekozen. Dat de vereenigingondanks de aanvankelijk ondervonden fhiaii ciëele moeielijkhedenzich goed mag staande houden en in da smaak der Padangsche onderofficieren valt, blijkt uit de circulaire

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 505